Pierre Moerlen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pierre Moerlen
Narození 23. října 1952
Colmar
Úmrtí 3. května 2005 (ve věku 52 let)
Štrasburk
Alma mater Conservatoire de Strasbourg
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Pierre Moerlen (23. října 1952 Colmar3. května 2005 Štrasburk) byl francouzský bubeník a perkusionista, známý především jako člen skupiny Gong. Významně také spolupracoval s multiinstrumentalistou Mikem Oldfieldem.

Pierre Moerlen se narodil ve francouzském Colmaru jako třetí z celkem pěti potomků varhaníka Maurice Moerlena a jeho ženy, učitelky hudby. Všech pět Moerlenových dětí se od mala učilo hrát na hudební nástroje a všichni se později stali hudebníky. Pierrův mladší bratr, Benoit Moerlen, je také perkusionista (taktéž spolupracoval s Gongem a Mikem Oldfieldem).

Pierre Moerlen se naučil hrát na bicí nástroje ve Štrasburku pod vedením Jeana Batigneho, zakladatele Percussions de Strasbourg. Moerlen byl také členem dvou rockových a jazzrockových kapel, kde potkal Gabriela Federowa, pozdějšího kytaristu skupiny Magma.

V roce 1973 se Moerlen stal členem progressive rockové kapely Gong. Tentýž rok se poznal s Richardem Bransonem, majitelem hudebního vydavatelství Virgin Records, a souhlasil s nabídkou zahrát s Mikem Oldfieldem světovou premiéru jeho debutu Tubular Bells. Další člen Gongu, kytarista Steve Hillage, se koncertu rovněž zúčastnil. Mezi lety 1978 a 1987 pak Pierre Moerlen spolupracoval s Oldfieldem na jeho albech a rovněž hrál na několika jeho turné.

Členové skupiny Gong se neustále měnili, i Pierre Moerlen z kapely několikrát vystoupil a později se opětovně stal členem. V roce 1978, po rozpadu Gongu, založil Moerlen vlastní skupinu Pierre Moerlen's Gong, která na původní Gong navazovala. Moerlen také později spolupracoval s kapelami Magma a švédskou skupinou Tribute.

Pierre Moerlen zemřel náhle 3. května 2005 přirozenou smrtí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pierre Moerlen na anglické Wikipedii.