Přeskočit na obsah

Pierre Charles Fournier de Saint-Amant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pierre Charles Fournier de Saint-Amant
Rodné jménoPierre Charles Fournier de Saint-Amant
Narození12. září 1800
Monflanquin
Úmrtí28. října 1872 (ve věku 72 let)
Alžír
Příčina úmrtípád z koně
Národnostfrancouzská, FrancieFrancie Francie
Povoláníšachista
ZaměstnavatelLe Palamède
Oceněnív letech 18401843 považován za nejsilnějšího šachistu světa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Charles Fournier de Saint-Amant (12. září 1800 na zámku Latour poblíž města Monflanquin29. října 1872, Alžír) byl francouzský šachový mistr, považovaný od roku 1840 (po smrti La Bourdonnaise) do roku 1843 za nejlepšího světového hráče.

Pierre Charles Fourniér de Saint-Amant byl žákem Alexandra Deschapellese a Williama Schlumbergera a pravidelně hrával v Café de la Régence. Dle dostupných zdrojů docházela za ním často do kavárny jeho žena (první známá tzv. "šachová vdova") a Sain-Amant byl volán domů, aby si splnil své manželské povinnosti[1].

Roku 1834 byl Saint-Amant již natolik silným hráčem, že vedl tým Café de la Régence ve vítězném korespondenčním zápase proti Westmisterskému šachovému klubu. V letech 18421847 byl rovněž redaktorem časopisu Le Palamède. V roce 1848 se stal vysokým důstojníkem francouzské národní gardy, členem prozatímní vlády a později významným diplomatem.

Saint-Amant byl posledním velkým francouzským šachistou 19. století. Roku 1836 porazil v Londýně George Walkera 5:3 (=1) a Williama Frasera1 2:1 a roku 1843 (rovněž v Londýně) svého budoucího nástupce na pomyslném šachovém trůně Angličana Howarda Stauntona v poměru 3:2 (=1), což bylo považováno za vítězství romantické šachové školy nad pokračovateli F. A .D. Philidora, ke kterým se Staunton hlásil. V odvetě v Café de la Régence v Paříži v tom samém roce však již Staunton Saint-Amanta porazil 11:6 (=4), a to byl také konec francouzské nadvlády ve světovém šachu.

Roku 1861 se Saint-Amant usadil v Alžíru, kde také zemřel.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  • 1 William Fraser, přední anglický hráč první poloviny 19. století (bližší údaje nebyly zjištěny)

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]