Pico de Aneto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pico de Aneto

Vrchol3404 m n. m.
Prominence2812 m[1]
Izolace514 km[1]
SeznamyPyrenejské třítisícovky #1
Ultraprominentní hory Evropy #4
PoznámkaNejvyšší hora Pyrenejí
Poloha
SvětadílEvropa
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
PohoříPyreneje
Souřadnice
Pico de Aneto
Pico de Aneto
Prvovýstup20. června, 1842
PovodíGaronna, Esera
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pico de Aneto (francouzsky Néthou) je se svými 3404 m nejvyšší horou Pyrenejí. Nachází se ve španělské provincii Huesca na severu Aragonie, v horském masivu Maladeta.

Ledovce[editovat | editovat zdroj]

V okolí vrcholu se nachází několik ledovců – největší je Aneto, který je kilometr dlouhý a 1,6 km široký a stéká ze severní strany masívu pod vrcholem Pico de Coronas (3293 m n. m.). Dalšími významnými ledovci jsou Coronas (jediný větší na jižní straně přímo pod vrcholem Pico de Aneto), Barrancs (na severním svahu Pico de Aneto), Tempestades, Maladeta, Salenca, Russel (také na jižní straně, ale výrazně menší) a další.

Výstup na vrchol[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Pico de Aneto leží v místě setkání tří horských hřbetů: Medio od severozápadu, Tempestades od jihovýchodu a Llosás od jihozápadu. Vystoupit na vrchol lze ze dvou stran – z jihu od přehradního jezera Llosás přes stejnojmenný hřbet a ledovec Coronas, nebo ze severu od potoka Maladeta přes hřbet Portillones a ledovec Aneto. Stezka se v poslední etapě setkává a vede na vrchol společně. Bezpečnější a využívanější je jižní varianta.[zdroj?][2] Dalším důvodem je blízkost známé pyrenejské magistrály GR 11, která vede z jihu a na Pico de Aneto vede odbočka. Severní svahy jsou příkřejší, zároveň je zde větší úhrn srážek a z kolmých stěn padají vysoké vodopády.

Řeky, jezera[editovat | editovat zdroj]

Okolí masivu je důležitou zdrojnicí vody, pramení zde španělské řeky Esera a Ribagorzana a také známá francouzská řeka Garonna. Pod jižní stěnou Pico de Aneto se ve výšce 2493 m n. m. nachází přehradní jezero Llosás, na severní straně je dále níže položené přehradní jezero Barrancs a na západě leží největší přehradní jezero v okolí Cregüena. Pod ledovcem Coronas se nachází v karu Ball de Coronas několik ples, z nichž nejnižší leží ve výšce 2635 m n. m.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Peakbagger.com
  2. Většina českých webů uvádí jako používanější a bezpečnější výstup ze severu od chaty Refugia de Renclusa.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]