Adobe Photoshop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Photoshop)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adobe Photoshop
Logo
Photoshop-screenshot.JPG
Vývojář Adobe Systems
Aktuální verze 20.0.1 (listopad 2018)
Operační systém Mac OS X, Microsoft Windows, Linux/Wine
Vyvíjeno v C++
Typ softwaru Bitmapový editor
Licence proprietární
Lokalizace 27 jazyků (včetně češtiny)
Web www.adobe.com/products/photoshop
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adobe Photoshop je bitmapový grafický editor pro tvorbu a úpravy bitmapové grafiky (např. fotografií) vytvořený firmou Adobe Systems.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První verze (1.0) vyšla v únoru roku 1990 pro Mac OS pod záštitou firmy Adobe Systems. V současné době je k dispozici čtrnáctá verze, prodávaná pod označením Creative Cloud (CC). Původně je Photoshop dílem bratrů Thomase a Johna Knolla, kteří na vývoji začali pracovat již v roce 1987. Jedním z nejvýznamnějších bodů byl vznik verze pro operační systém Microsoft Windows v roce 1996 (verze 4.0). Označení Creative Suite používané u nových verzí vyjadřuje fakt, že je Photoshop integrován se skupinou dalších grafických programů firmy Adobe (Adobe's Creative Suite), kam patří mimo jiné Adobe Illustrator či Adobe InDesign. Označení Creative Cloud, zatím jen u poslední verze vyjadřuje, že je Photoshop daleko více integrován cloudově.

Vydané verze[editovat | editovat zdroj]

Verze Datum vydání
1.0 únor 1990
2.0 červen 1991
3.0 listopad 1992
4.0 září 1994
5.0 listopad 1996
5.5 květen 1998
6.0 únor 1999
7.0 září 2000
8.0 (CS) březen 2002
9.0 (CS2) říjen 2003
10.0 (CS3) duben 2007
11.0 (CS4) září 2008
12.0 (CS5) duben 2010
12.5 (CS5.5) květen 2011
13.0 (CS6) březen 2012
14.0 (CC) červenec 2013

Photoshop family[editovat | editovat zdroj]

Jako Photoshop family se označuje „rodina“ následujících produktů Adobe Systems:

 • Photoshop CS6
 • Photoshop CC
 • Photoshop Elements 11.0 pro Macintosh
 • Photoshop Elements 11.0 pro Windows
 • Photoshop Elements 11.0 & Adobe Premiere Elements 11.0
 • Photoshop Lightroom 5
 • Photoshop Touch

Photoshop jako sloveso[editovat | editovat zdroj]

V anglickém jazyce se stále běžněji vyskytuje slovo photoshop a photoshopping ve významu digitálně upravovat (zejména retušovat) obrázky a fotografie v digitální formě (ať už v Adobe Photoshop nebo jiném programu). Přispívá k tomu fakt, že Adobe Photoshop je pro úpravu obrázků a fotografií jeden z nejznámějších programů a de facto profesionální standard. Nicméně, firma Adobe vystupuje proti takovéto konotaci.

CS3[editovat | editovat zdroj]

Nová verze Photoshopu přináší inovované uživatelské rozhraní, obsahující možnost ukotvení palet, vylepšený systém práce s formátem RAW, lepší nastavení tisku, upravenou podporu PDF a práci v Adobe Bridge. Další velice významnou novinkou jsou takzvané „Smart filters“, umožňující nedestruktivní použití filtrů na vrstvu a možnost jejich pozdějších úprav.

CS5[editovat | editovat zdroj]

Zásadní novinkou ve verzi CS5 je Content-Aware Fill umožňující snadné retušování a mazání objektů z obrázku – Photoshop sám pozná, jak vymazanou část obrázku "zamaskovat" a nahradí ji obsahem, který odpovídá zbytku fotografie, či obrázku. To značně urychluje, zjednodušuje a automatizuje mnoho úprav, které se v dřívější době musely provádět ručně. Výrazně byla vylepšena také rychlost programu, který nově využívá i obrovský výkonový potenciál počítačových grafických karet. Ten dokáže využívat díky systému CUDA jako výpočetní sílu, i pro náročnější grafické úpravy, které vyžadují práci s obrázky v reálném čase.[1] Další nástroje a funkce byly přidány i na žádost komunity.

CS6[editovat | editovat zdroj]

Photoshop prošel ve verzi CS6 radikální designovou proměnou. Na první pohled zaujme nový tmavý skin, který je nastaven jako výchozí, ale i ostatní prvky uživatelského rozhraní byly přepracovány, aby odpovídaly moderním standardům i specifickým nárokům profesionálních uživatelů, kteří volali po více perzistentním a přehledném ovládání.

Nejvíce změn ale opět proběhlo pod povrchem a Photoshop CS6 je oproti předchozím verzím opravdu bleskurychlý, zejména díky vylepšení Mercury Enginu, který používá k manipulaci s fotografiemi výkon a schopnosti grafické karty.

Z nástrojů se největšího rozšíření a zdokonalení dočkaly Content-Aware funkce a nově byl přidán Content-Aware Patch a Content-Aware Move. Prvně jmenovaný nástroj, Patch, funguje podobně jako Content-Aware Fill z verze CS5, ale dovoluje uživatelům v reálném čase vybírat, z které části obrázku má být nová výplň prázdného místa generována, což umožňuje vyšší uživatelskou kontrolu kvality výsledku bez negativního vlivu na rychlost provedení úpravy.

Content-Aware Move pak představuje nejpokročilejší nástroj, který vybranou část obrázku nevymaže, ale pouze přesune na do jiné části obrázku. Prázdné místo nahradí jako v Content-Aware Patch nástroji a přesunutý objekt zakomponuje do jeho nového pozadí. Žádný z těchto nástrojů nezaručuje 100% kvalitu úprav na všech fotografiích, ale v mnoha případech kvalita provedených změn odpovídá mnohonásobně časově náročné manuální úpravě. Content-Aware funkce navíc může s uspokojivými výsledky používat i uživatel, který zatím Photoshop dokonale neovládá.[2]

CC[editovat | editovat zdroj]

Pod zkratkou CC se skrývá spojení Creative Cloud, což je nový business model Adobe, jenž hodlá nahradit Creative Suite a jenž byl představen v květnu 2012. V tomto modelu je k softwaru přistupováno ne jako k produktu, ale jako ke službě, a jako takový má též zcela nový způsob financování – uživatelé nově neplatí za software, ale za možnost v něm pracovat. Za pravidelnou měsíční platbu přibližně 50 amerických dolarů jim je poskytnut přístup ke všem funkcím programu včetně prostoru v cloudu o velikosti 2 GB (s možností připlatit si dalších 20 GB). Pokud přestanou platit, přijdou okamžitě o přístup k softwaru a veškerou svou práci uloženou v proprietárním souborovém formátu,[3][4] který není zpětně kompatibilní s verzí z Creative Suite.[5][6] Navíc jim bude zablokován přístup k jejich cloudu.[7][8] Tato velmi významná změna cenové politiky Adobe byla sice kladně přijata akcionáři společnosti, Adobe samotná ji prezentuje jako optimistickou revoluční změnu, ale mezi dlouhodobými uživateli to vyvolalo negativní reakce, včetně protestů a petic proti této změně, kterou podepsaly desítky tisíc lidí.[9][10] Viceprezident Adobe Creative Solutions řekl, že sice chápe uživatele, že je to velká změna, ale Adobe je natolik zaměřeno na principy Creative Cloud, že všechny inovace zaměří a aplikuje na tento model.[11]

Výstupní souborové formáty programu[editovat | editovat zdroj]

 • PSD (Photoshop document) – formát ukládající jednotlivé masky, vrstvy, prolnutí, kanály, cesty atd.
 • PSB (Photoshop large document format) – formát určený pro velkoformátové dokumenty – až 300 000 pixelů v kterémkoli rozměru a umožňuje ukládat soubory větší než 2 GB (musí být povolen v nastavení); uveden v Photoshop CS

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. > Recenze a trial verze Adobe Photoshop CS5 [online]. Dostupné online. (Czech) 
 2. > Adobe Photoshop CS6: Seznam nových funkcí [online]. Dostupné online. (Czech) 
 3. http://www.columbian.com/news/2013/jun/02/adobe-casts-cloud-on-budgets/
 4. http://fstoppers.com/why-you-should-hate-adobes-creative-cloud
 5. Archivovaná kopie. blog.phischeye.de [online]. [cit. 2013-07-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-03. 
 6. http://tidbits.com/article/13765
 7. http://www.geekwire.com/2013/adobe-ceo-extols-virtues-creative-cloud/
 8. http://www.keptlight.com/2013/05/creative-cloud-or-captive-consumer/
 9. http://www.change.org/petitions/adobe-systems-incorporated-eliminate-the-mandatory-creative-cloud-subscription-model
 10. https://www.facebook.com/StopAdobeCC/posts/678089482217348
 11. http://news.cnet.com/8301-1001_3-57586521-92/dislike-adobes-creative-cloud-subscriptions-tough-beans/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]