Pesäpallo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pesäpallo

Pesäpallo, rovněž známé jako pesis, je nejpopulárnější[zdroj?] sport ve Finsku. Vzniklo ve 20. letech 20. století kombinací pravidel baseballu a tradičních finských sportů. Dva týmy devíti hráčů se v něm podobně jako v baseballu střídají na pálce a v poli. Tým na pálce získá bod, když jeho hráč oběhne čtyři mety, a smí využít tři pálkaře-specialisty neboli žolíky.

Průběh hry[editovat | editovat zdroj]

Utkání se hraje na čtyři směny, při nichž se týmy vystřídají dvakrát na pálce a v poli. Je-li stav na konci utkání nerozhodný, nastavuje se jedna směna. Míček se musí odrazit v hřišti, aby byl ve hře. Každý míček odpálený mimo pomezní čáry je chyba, takže pálkař musí dávat pozor, aby ho neodpálil příliš silně. Po třech chybách je pálkař vyřazen. Pokud polař chytí míček na hřišti, pálkař je „zraněn“ a ve směně smí znovu odpalovat, jen pokud jeho tým získá bod. Směna končí po vyřazení tří pálkařů, nebo pokud jsou všichni pálkaři buď „zraněni“, anebo na metách. Pro úspěch je klíčová správně zvolená taktika a týmy mají manažery, kteří řídí jejich hru.

Hrací plocha[editovat | editovat zdroj]

Schéma hřiště pro mužské pesäpallo.

Hraje se na asfaltu nebo jiných površích vhodných pro běh. Hřiště mužů měří 92 m na délku a 42 m na šířku a obklopuje ho 10 m široký travnatý pás. Mety jsou umístěny klikatě a vzdálenost mezi nimi postupně vzrůstá. Součet vzdáleností mezi metami činí 126 m. Hřiště žen je o 10 procent menší.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]