Pertinax (materiál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o elektrotechnickém materiálu. Další významy jsou uvedeny na stránce Pertinax.
Textitová deska

Pertinax, Kartit je izolační a konstrukční materiál používaný v elektrotechnice. Jedná se o papír jako výztuž a fenolformaldehydovou pryskyřici jako pojivo. Pertinax má hnědočervenou barvu. Jeho relativní permitivita εr je 4,4 až 5,5.

Pro Pertinax se používají ještě názvy: kartit nebo tvrzený papír. Kartit je verze s vrstvenou tkaninou jako nosičem, má větší pevnost a jasně znatelný vzor tkaniny.

Pertinax se obvykle vyrábí ve formě desek, tyčí nebo trubek. Díky jeho mechanickým vlastnostem je ho možné bez problémů vrtat, řezat, brousit a frézovat.

Používá se jako deska, na níž jsou upevněny součástky, jako izolační vrstva nebo ve formě různých izolačních dílů elektrických zařízení. Pro jeho snadnou dostupnost, nízkou cenu a dobré mechanické vlastnosti se Pertinax používá i v jiných oblastech mimo elektrotechniku, například v modelářství jako konstrukční materiál.

Název tohoto materiálu byl zpopularizován v závěrečné scéně komediálního filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, kde zástupce firmy přeje hlavní postavě Koudelkovi po slavnostním předání nového automobilu věnovaného jako odškodné: „Tož všecko nélepší s tem pertinaxem“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]