People mover

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Innovia Monorail 300, São Paulo, Brazílie

Pod pojmem people mover nebo taky osobní dopravník se rozumí technicky nekonvenční systémy veřejné osobní dopravy bez řídicího personálu ve vozidle. Používá se i zkratka APM (automated people mover). Systémy s vozidly s obsaditelnosti méně než cca 10 osob, které jedou podle potřeby na znamení nejsou zařazeny do kategorie people mover, avšak jsou označeny jako personal rapid transit (PRT).

Technické podoby[editovat | editovat zdroj]

People mover je především koncepce provozu a řídicí a zabezpečovací techniky. Proto se vyskytují z hlediska technologie vozidel a dopravní cesty zcela různorodá řešení:

Společným prvkem všech systémů people mover je zcela mimoúrovňové vedení trasy na estakádách nebo v tunelech, případně oplocení úrovňových úseků za účelem vyloučení kolizí s jinými vozidly, osoby či zvířaty.

Uplatnění[editovat | editovat zdroj]

Systémy people mover se používají při větších dopravních proudech na krátké vzdálenosti, kde je největší přínos krátkých intervalů. Nejčastěji jsou proto k nalezení na velkých letištích, ale i v turistických oblastech a centrech měst. Pod názvem Dráha podpěrných bodů existuje koncepce systému automatizované veřejné dopravy na venkově, která se vyznačuje minimalistickou dopravní cestou, aby dodržovala přiměřené náklady systému i při menší poptávce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]