Patrick Henry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Patrick Henry
1. a 6. guvernér Virginie
Ve funkci:
1. prosince 1784 – 1. prosince 1786
PředchůdceBenjamin Harrison V.
NástupceEdmund Randolph
Ve funkci:
5. července 1776 – 1. června 1779
PředchůdceEdmund Pendleton
NástupceThomas Jefferson
Stranická příslušnost
ČlenstvíFederalistická strana

Narození29. května 1736
Hanover County
Úmrtí6. června 1799 (ve věku 63 let)
Brookneal
Příčina úmrtírakovina žaludku
ChoťSarah Shelton Henry
Dorothea Dandridge Henry
RodičeJohn Henry a Sarah Winston Syme Henry
PříbuzníAnnie Henry Christian a Elizabeth Henry Campbell Russell (sourozenci)
Profesepolitik, advokát a spisovatel
PodpisPatrick Henry, podpis
CommonsPatrick Henry
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Patrick Henry (29. května 1736 Studley6. června 1799 Brookneal) byl americký politik, právník a plantážník. Jako radikální ideolog hnutí za emancipaci Třinácti kolonií a temperamentní řečník se stal jedním z Otců zakladatelů Spojených států amerických.

Two Penny Act[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Virginii ve středostavovské rodině skotského původu. Neúspěšně se pokoušel podnikat, sňatkem se Sarah Sheltonovou získal farmu Rural Plains a pěstoval tabák. V roce 1760 začal provozovat advokátní praxi, proslavil se silným angažmá v kauze reverenda Jamese Mauryho. Virginské duchovenstvo bylo tradičně placeno v tabáku, po velké neúrodě v roce 1758 ale výrazně vzrostly ceny této komodity a koloniální úřady proto rozhodly stanovit pevný plat kněží ve výši dvou pencí vyplácených v hotovosti (odtud označení Two Penny Act). Duchovní proti této ztrátě výsad protestovali a král Jiří III. zákon zrušil. Patrick Henry velmi energicky hájil zájmy virginských úřadů proti Maurymu, který se dožadoval výplaty dlužné částky, a označil královské veto Two Penny Act za akt tyranie.

Americká revoluce[editovat | editovat zdroj]

Pověst ostrého kritika britské vlády zvýšila Henryho popularitu a v roce 1765 byl zvolen do dolní komory virginského zákonodárného sboru House of Burgesses. Prosadil rezoluci odmítající schválení kolkového zákona; jeho projev, v němž přirovnal krále k Caesarovi, označili konzervativní poslanci za zradu. V roce 1773 vytvořil Henry s Thomasem Jeffersonem a Richardem Henrym Leem Výbor korespondentů, který řídil protivládní aktivity kolonistů a po přijetí Donucovacích zákonů se roku 1774 konal ve Filadelfii První kontinentální kongres, na němž se zástupci jednotlivých kolonií dohodli na společném postupu. V březnu 1775 pronesl Henry na zasedání sněmovny v Richmondu proslulý projev, kterým vyzýval k mobilizaci a zakončil ho slovy: „Dejte mi svobodu nebo smrt!“ V řadách prvního virginského pluku se aktivně zúčastnil války za nezávislost, v letech 1776–1779 a 1784–1786 zastával funkci guvernéra Virginie. Usiloval o co nejširší samosprávu Virginie a odmítal Ústavu Spojených států amerických jako příliš centralistickou, ale později se s federalisty smířil a v závěru života podporoval jejich prezidentského kandidáta Johna Adamse.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]