Paolo Lucio Anafesto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paolo Lucio Anafesto
Základní informace
Narození7. století
Úmrtí717
Benátky
Místo pohřbeníEraclea
Povoláníúředník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paolo Lucio Anafesto, též latinsky Paulicisus Anafestus, byl prvním, napůl legendárním benátským dóžetem. Vládl v letech 697 a 717.

Okolnosti vzniku dóžecího úřadu[editovat | editovat zdroj]

Anafestův erb

Paoluccio nebo též Paolo Lucio Anafesto byl údajným prvním benátským dóžetem. Jeho existence není doložena žádnými zdroji až do 11. století, avšak pravděpodobně skutečně existoval.

Tohoto heraklijského šlechtice, jehož město bylo v té době nejvýznamnějším v oblasti, zdejší obyvatelé zvolili do úřednické funkce mající na starost celou lagunu okolo Benátek, aby ukončil konflikty mezi rozličnými tribuny, kteří do té doby vládli různým částem tohoto území,[1] a zároveň vedl obranu proti nájezdům Langobardů a Slovanů napadajících zdejší osady.

Po svém uvedení do funkce informoval Paolo o této události papeže a pravděpodobně i byzantského císaře.[2] Za jeho vlády došlo ke konfliktu mezi Ravennou, sídlem stejnojmenného exarchátu, a Konstantinopolí, hlavním městem Byzantské říše, což byla pro Benátky dvě nejvýznamnější města, na nichž záležela prosperita města. Kvůli zajištění bezpečnosti tedy uzavřel dohodu s langobardským králem Luitprandem, který Benátkám výměnou za určitý poplatek přiznal rozsáhlá privilegia.

Během jeho působení ve funkci dóžete došlo pravděpodobně i k územnímu rozmachu Benátek.[3]

Spojitost s exarchou Paulem[editovat | editovat zdroj]

Dle Johna Julia Norwiche se většinou zaměňuje za ravennského exarchu Paula, jehož magister militum se jmenoval Marcellus, přičemž pod stejným jménem je znám Paolucciův nástupce na dóžecím postu, Marcello Tegalliano. Za prvního doloženého dóžete je tedy považován až Orso Ipato (lat. Ursus Hypatus; † 737), zvolený roku 726.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paolo Lucio Anafesto na anglické Wikipedii.

  1. Venice: an historical sketch of the republic scan
  2. WIEL, Alethea. Venice. Whitefish, Montana, USA: Kessinger Publishing, 1894. Dostupné online. ISBN 1417934115. S. 25. Dále jen [Wiel]. 
  3. Wiel, str. 25, 26
  4. článek o Benátské republice na stránkách Historyworld

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
úřad vytvořen
Znak z doby nástupu Benátský dóže
697717
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Marcello Tegalliano