Panic at the Disco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Panic! at the Disco
Panic! at the Disco (2013)
Panic! at the Disco (2013)
Základní informace
Jinak zvaný/á Panic!, P!ATD, P!@tD, PATD
Původ USA Las Vegas, Nevada, USA
Žánry Alternative rock
Aktivní roky 2005 - současnost
Vydavatel Decaydance/Fueled by Ramen
Web www.panicatthedisco.com
Současní členové
Brendon Urie
Dřívější členové
Spencer Smith
Brent Wilson
Ryan Ross
Jon Walker
Dallon Weekes
Kenneth Harris
Dan Pawlovich
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Panic! at the Disco (často zkráceně Panic!, P!ATD, P!@tD nebo PATD) je alternativní rocková kapela z Las Vegas.

Jejich debutové album vyšlo v roce 2005 a dostalo název A Fever You Can't Sweat Out.

Historie[editovat | editovat zdroj]

2005: Začátky[editovat | editovat zdroj]

Panic! at the Disco vznikli na předměstí Summerlin v Las Vegas a založili jej kamarádi z dětství kytarista Ryan Ross a bubeník Spencer Smith.

Ve třinácti hráli hlavně předělávky skupiny blink 182. Nakonec se ke skupině přidali ještě basák Brent Wilson a zpěvák a kytarista zároveň Brendon Urie.

Název kapely byl později ustálen na "Panic! At the disco", který vycházel z písničky "Panic" od skupiny Name Taken. Skupina často prohlašuje, že jejich jméno pochází z písně "Panic" od skupiny The Smiths, ale bylo odhaleno, že jejich tvorba byla inspirovaná především Name Taken a uvádět The Smiths jako původce názvu bylo pouze jednodušší na vysvětlování těm, kteří o Name Taken neměli tušení.

Jednou slyšela jejich nahrávku kapela Fall Out Boy, proto se člen kapely Peter Wentz vydal do Las Vegas osobně a po zhlédnutí jejich garážového vystoupení s nimi podepsal smlouvu.

2006-2007: Komerční úspěchy a ohlas[editovat | editovat zdroj]

17. června 2006 od skupiny oficiálně odešel basák Brent Wilson. Žádný konkrétní důvod není znám, ačkoli později se mluvilo o tom, že zbytek skupiny jej vyhodil. Ještě téhož měsíce angažovala skupina nového člena stal se jím basák a vokalista Jon Walker, který byl oficiálně představen 3. července.

MTV později doneslo zprávu, že mezi členy P!ATD a jejím bývalým členem Wilsonem panují velké slovní rozepře. Wilson poskytl rozhovor magazínu Spit a tam řekl, že jeho odchod byl přáním celé skupiny, a že přišel náhle bez jakéhokoli varování.

Skupina později kontrovala tím, že Wilson se nikterak nepodílel na produkci alba a nenapsal jedinou basovou část. Za tento výrok Wilson vyhrožoval soudem, ale nakonec k tomu nedošlo.

17. ledna 2006 dokonce Panic at the Disco moderovali pořad na MTV TRL, kde i představili ve světové premiéře píseň I Write Sins Not Tragedies. Video k této písni je na motiv děsivé cirkusácké svatby a bylo zvoleno nejlepším videoklipem roku 2006.

Na serveru YouTube se na videoklip podívalo více než 5 milionů lidí a také v newyorských rádiích se v roce 2006 hrála tato píseň ze všech nejvíce.

Jejich druhý videoklip k písni But It's Better If You Do má opět historický videoklip, tentokrát je z prostředí kolem roku 1930. Tato píseň byla také první, která vyšla v Evropě, kde zaznamenala obrovský ohlas.

Poté se skupina vydala na turné s The Hush Sounds, OK Go a The Dresden Dolls, se kterými přezpívali hit ...Baby One More Time od Britney Spears.

V červenci vyšla třetí píseň nazvaná Lying Is the Most Fun a Girl Can Have Without Taking Her Clothes Off.

Během úvodu koncertu 25. srpna 2006 na Reading Festivalu neznámý divák hodil po skupině skleněnou láhev a udeřil do hlavy frontmana Brendona Urieho, který omdlel, skupina ihned přerušila své vystoupení. Po několika minutách se ale vrátili na pódiu a Brendon řekl: „Nemůžeš mě zničit! Ukaž se, nebo odejdi!“ Poté pokračoval ve zpěvu tam, kde skončil.

Ke konci roku 2006 odjela skupina na světové turné, během kterého navštívili Austrálii, Nový Zéland, ale i Evropu.

V první polovině roku 2008 vydali svou druhou desku nazvanou Pretty. Odd., která se v USA dostala na 2. místo albové hitparády. Titulní píseň z alba se jmenuje Nine in the Afternoon.

V červenci roku 2009 odešli dva členové Jon Wolker a Ryan Ross. Ryan Ross svůj odchod odůvodnil tím, že si nerozuměli v otázce hudebního stylu.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Singly[editovat | editovat zdroj]

Nominace a ocenění[editovat | editovat zdroj]

MTV Video Music Awards[editovat | editovat zdroj]

TMF Awards[editovat | editovat zdroj]

  • Vítěz: Nejlepší mezinárodní video (I Write Sins Not Tragedies)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Citace a reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]