Pamvo Berynda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pamvo Berynda
Памва Бярында.jpg
Narození 1560
Halič
Úmrtí 13. července 1632 (ve věku 71–72 let)
Kyjev
Místo pohřbení Kyjevskopečerská lávra
Povolání spisovatel, typograf, lexikograf, básník, překladatel, rytec a vydavatel
Národnost Ukrajinci
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pamvo Berynda (okolo 1560 – 23. července 1632) byl ukrajinský lexikograf, spisovatel, básník, překladatel, vydavatel, typograf a rytec.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Haliči v druhé polovině 16. století. Své světské jméno Pavlo po vstupu do kláštera změnil na Pamvo.

Mezi lety 15971605 působil v Strjatynské tiskárně, v letech 16061608 v Krylovské tiskárně (nyní Ivanofrankivská oblast). V roce 1613 vstoupil do lvovského kláštera. Byl aktivním příslušníkem Lvovského bratrstva, pracoval v bratrské tiskárně a škole (16131619). Od roku 1619 žil v Kyjevě. Byl hlavním knihtiskařem, redaktorem a překladatelem v tiskárně Kyjevskopečerské lavry. Zde byl taky po své smrti v roce 1632 pohřben.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějším dílem Beryndy je první tištěný ukrajinský slovníkЛексикон славеноросский альбо імен толкование“ (Lexikon slavenorosský aneb výklad jmen), který vyšel ve dvou redakcích (1627; 1653). Slovník obsahuje kolem sedmi tisíc slov církevněslovanského jazyka s překladem a výkladem v ukrajinském spisovném jazyce počátku 17. století. Při komponování slovníku byl Berynda motivovaný snahou reformovat církevněslovanskou literární tradici, která by byla schopná konkurovat latinské katolické tradici a polské kultuře. Jeho slovník významnou mírou stimuloval rozvoj ukrajinské, ale také běloruské, polské, ruské a rumunské lexikografie.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Беринда Памво na ukrajinské Wikipedii.