Pamvo Berynda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pamvo Berynda
Памва Бярында.jpg
Narození 1560
Halič
Úmrtí 13. července 1632 (ve věku 71–72 let)
Kyjev
Povolání spisovatel, typograf, lexikograf, básník, překladatel, rytec a vydavatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pamvo Berynda (okolo 1560 – 23. července 1632) byl ukrajinský lexikograf, spisovatel, básník, překladatel, vydavatel, typograf a rytec.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Haliči v druhé polovině 16. století. Své světské jméno Pavlo po vstupu do kláštera změnil na Pamvo.

Mezi lety 15971605 působil v Strjatynské tiskárně, v letech 16061608 v Krylovské tiskárně (nyní Ivanofrankivská oblast). V roce 1613 vstoupil do lvovského kláštera. Byl aktivním příslušníkem Lvovského bratrstva, pracoval v bratrské tiskárně a škole (16131619). Od roku 1619 žil v Kyjevě. Byl hlavním knihtiskařem, redaktorem a překladatelem v tiskárně Kyjevskopečerské lavry. Zde byl taky po své smrti v roce 1632 pohřben.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějším dílem Beryndy je první tištěný ukrajinský slovníkЛексикон славеноросский альбо імен толкование“ (Lexikon slavenorosský aneb výklad jmen), který vyšel ve dvou redakcích (1627; 1653). Slovník obsahuje kolem sedmi tisíc slov církevněslovanského jazyka s překladem a výkladem v ukrajinském spisovném jazyce počátku 17. století. Při komponování slovníku byl Berynda motivovaný snahou reformovat církevněslovanskou literární tradici, která by byla schopná konkurovat latinské katolické tradici a polské kultuře. Jeho slovník významnou mírou stimuloval rozvoj ukrajinské, ale také běloruské, polské, ruské a rumunské lexikografie.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Беринда Памво na ukrajinské Wikipedii.