Pamanzi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pamanzi
Mayotte - Petite-Terre, vue par Sentinel 2 (cropped) (cropped).jpg
Pamanzi
Pamanzi
StátFrancieFrancie Francie
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pamanzi nebo také Petite-Terre je jeden z Komorských ostrovů, který patří k francouzskému zámořskému departementu Mayotte. Nachází se východně od hlavního ostrova, zvaného také Grande-Terre, a s rozlohou 10,95 km² je druhým největším ostrovem departementu. Žije na něm přibližně 25 tisíc obyvatel a největším městem je Dzaoudzi s přibližně 18 000 obyvateli. Převládajícím jazykem je komorština.

V letech 1942 až 1944 byl ostrov obsazen britskou armádou, které velel Jan Smuts. Nachází se zde mezinárodní letiště Marcela Henryho, sloužící pro celé Mayotte,[1] a radarová stanice systému Frenchelon. Od roku 1973 sídlí na ostrově posádka cizinecké legie. Dzaoudzi bylo do roku 1977 hlavním městem celého Mayotte.

Pamanzi má tropické podnebí s obdobím dešťů trvajícím od prosince do dubna. V severní části ostrova leží maar s jezerem Dziani Dzaha o rozloze 17 hektarů, jehož voda je zeleně zbarvená, má vysoký obsah solí a její pH se pohybuje od 9,1 do 9,4.[2] Jezero je předmětem vědeckého výzkumu, protože jeho podmínky připomínají prebiotickou polévku. Další turistickou atrakcí je pláž Moya. Město Dzaoudzi se původně nacházelo na samostatném ostrůvku, který byl propojen s Pamanzi náspem zvaným Boulevard des Crabes.

Ostrov je administrativně rozdělen na dvě obce: Dzaoudzi-Labattoir na severu a Pamandzi na jihu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Airport Technology Dostupné online
  2. Les deux pieds dehors Dostupné online