Pašmína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šála z nepálské pašmíny

Pašmína je jeden z nejvzácnějších druhů látek, ušlechtilá forma kašmíru. Název pochází z perštiny ( (پشمینه‎ 'pašmina'), v níž označuje vlněnou látku.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Pašmína se získává ze srsti tibetských koz (čiang-ra). Její vlákna mají průměr menší než 15 mikrometrů, tj. jsou asi 5krát tenčí než lidské vlasy. Kozy poskytují každá 100 až 300 gramů srsti za rok; srst se jim stříhá na krku, kde je nejjemnější. Kvalita srsti závisí na nadmořské výšce, v níž kozy žijí - ve vyšších polohách poskytují kvalitnější vlnu s lepší izolační schopností.

Tato látka se používá zejména pro tkaní šál a šerp které jsou vyráběny ve Srinagaru v Kašmíru. Název pašmína se pak používá běžně pro označení těchto šál. Na výrobu jedné šály je potřeba ostříhat 10 koz. Šála v klasické velikosti 90 x 200 cm je tak jemná, že se nechá protáhnout snubním prstenem. Pašmina se často míchá s 30 % hedvábí, aby tkanina byla lesklejší a pevnější.

Pašmíně blízká je její napodobenina nazývaná pattű, která však obsahuje směs vlny a bavlny. Jinou podobnou látkou vyráběnou v téže oblasti je tzv. namda, plst z bílé vlny vyšívaná hedvábím.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006, ISBN 3-87150-848-9.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pashmînâ na francouzské Wikipedii.