Přeskočit na obsah

Předmět (filozofie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Předmět (filosofie))

Ve filosofii se předmětem (objektem) rozumí to, co je předmětem myšlení subjektu, na co je zaměřena jeho pozornost. Objekt je tím, co je od subjektu různé, v užším pojetí se jako předmět označuje jen jsoucno věcné, nepersonální.[1] Problému mezi subjektem a objektem, který se také označuje jako subjekt-objektová figura[2][3][4], se ve filosofii věnovala řada autorů. Tuto dichotomii poprvé popisuje Descartes.[5] Problémem subjektu a objektu se od jeho dob zabývala řada filosofů, zejména Immanuel Kant a fenomenologové (Edmund Husserl; v Česku nyní např. A. Hogenová[2][3][4]).

Ve filosofii a filosofických aspektech dalších oborů (psychologie, lingvistika) je vnímání objektu v protikladu ve vnímání subjektu (subjekt-objektový problém a subjekt-objektový model myšlení[6]) jednou z podstatných otázek, kterou se zabýval například Immanuel Kant. Jeho tvrzení, že objektivní poznání není možné, je označováno jako agnosticismus, transcendentální idealismus nebo kritika čistého rozumu. Vztah subjektu a objektu je v centru zájmu navazujícího filosofického směru, fenomenologie.

Filosofické vnímání subjektivity a objektivity v určité kultuře se pak projevuje i v konstrukci jazyka a struktuře vědy a poznávání.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BRUGGER, Walter. Filosofický slovník. Praha: Naše vojsko, 2006. ISBN 80-206-0820-6. S. 334–335. 
  2. a b http://userweb.pedf.cuni.cz/paideia/index.php?sid=3&lng=cs&lsn=10&jiid=8&jcid=48 15.7.2008 Anna Hogenová: Fenomén identity jako problém.
  3. a b http://nb.vse.cz/kfil/elogos/miscellany/hogen102.htm Archivováno 8. 1. 2008 na Wayback Machine. 15.7.2008 Anna Hogenová: K problematice celku. E-LOGOS. ELECTRONIC JOURNAL FOR PHILOSOPHY/2002
  4. a b http://www.sweb.cz/sffp/archiv/hogenova5.htm[nedostupný zdroj] 15.7.2008 Anna Hogenová: K usebírání
  5. Tretera, 2002, s. 300.
  6. Pavel Floss: Ekologické problémy a subjekt-objektový model myšlení, Filosofický časopis 1993, roč. XLI, č. 6.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]