Přísaha Horatiů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
David-Oath of the Horatii-1784.jpg
Přísaha Horatiů
Jacques-Louis David, 1784
olej na plátně, 330 cm × 425 cm
Louvre, Paříž

Přísaha Horatiů (ve francouzském originále Le Serment des Horaces) je obraz francouzského malíře Jacquese-Louise Davida, namalovaný roku 1784, který zachycuje starořímskou legendární událost o boji mezi městy Římem a Alba Longa, kdy se tři bratři z římské rodiny Horatiů rozhodnou ukončit válku mezi těmito městy tím, že se utkají se třemi bratry z rodu Curiatiů z města Alba Longa. Tito tři bratři, kteří touží po slávě tím, že bojují za Řím, zdraví římským pozdravem svého otce, který drží v ruce tři meče pro své tři syny.

Samotný symbol římského pozdravu, který připomíná salutování či hajlování, je mnohými považován za důkaz toho, že pozdrav podobný modernímu hajlování neboli Hitler Gruessu, má antický původ. Pravici ale zdvíhá na obraze pouze nejbližší bratr, dva zbylí zdvíhají levici.

Dílo bylo sice vytvořeno v době před Velkou francouzskou revolucí, ale v jejím průběhu se stalo symbolem, který má ukázat Francouzům význam boje za vlast a jako takový byl tento obraz vydáván za vzor ctností každého francouzského vlastence.

Obraz[editovat | editovat zdroj]

Obraz byl namalován v roce 1784 technikou oleje na plátně, která byla pro Davida typická. Má rozměry 326 cm × 420 cm a je příkladem pestré barevné kompozice, která svého autora proslavila.