Příběhy bezpráví
Příběhy bezpráví jsou projekt, který je součástí vzdělávacího programu JSNS organizace Člověk v tísni.[1]
Poskytuje dokumentární i hrané filmy a další materiály vhodné k výuce dějepisu. Na stovkách škol v celé republice pořádá filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky a filmaři. Organizuje také semináře pro pedagogy, výstavy pro veřejnost a vydává knihy a metodické příručky. Mezi vybrané filmy například patří „1989: Z deníku Ivany A.“ nebo „1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu“, jejichž režisérem je ředitel JSNS Karel Strachota. K výročí událostí 17. listopadu připravuje veřejné promítání tematických filmů v Kině Příběhů bezpráví.
Česká společnost má za sebou desítky let života v diktaturách, a navzdory této zkušenosti jako by se z ní vytrácelo vědomí, že současná svoboda není samozřejmá, že je třeba ji chránit. Právě proto vznikl v roce 2005 projekt Příběhy bezpráví, který žákům a studentům tuto dobu nesvobody přibližuje.
Od roku 2009 studenti udělují Cenu Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v době komunistického režimu. Nabízí tak mladým lidem možnost setkat se s pamětníky totalitního bezpráví.
Laureáti Ceny Příběhů bezpráví
[editovat | editovat zdroj]- 2009 – Stanislav Rejhart, Kamila Moučková, Jan Moravec
- 2010 – Pavel Wonka, Jiřina Minaříková – Slámová, Julie Hrušková
- 2011 – Hana Truncová, Ladislav Trejbal, Miroslav Skalický
- 2012 – Otakar Rambousek, Hana Krsková-Dvořáková, Oldřich Čapka
- 2013 – Karel Metyš, Zdeněk Kovařík, Josef Čech
- 2014 – Jarmila Stibicová, Karla Charvátová roz. Grollová, Josef Čoček
- 2015 – Josef Odehnal, Marie Chalupová, František Cecha
- 2016 – František Teplý, Jiří Světlík, Karel Ondřej Frgal
- 2017 – Pavel Horák. Jan Lukáš, Hana Jüptnerová
- 2018 – Miloš Rejchrt, Anna Honová, František Rudl
- 2019 – Jan Kratochvil, Jiřina Čechová, Vlasta Černá
Činnost
[editovat | editovat zdroj]Měsíc filmu na školách[2]
[editovat | editovat zdroj]Již od roku 2005 pořádá JSNS rámci projektu Příběhy bezpráví vždy v listopadu na stovkách českých základních a středních škol projekt Měsíc filmu na školách, kdy pedagogové promítají filmy zaměřené na konkrétní historickou událost či určité období našich moderních dějin. Na každou projekci navazují setkání s pamětníky, historiky a filmaři. Filmy zde tak fungují jako prostředek k otevření debaty.
Cílem Měsíce filmu na školách je přiblížit mladým lidem prostřednictvím filmů a následných debat československé moderní dějiny; otevřít diskuzi nad konkrétními historickými událostmi či epochami; rozšiřovat aktivity na poli filmové a mediální výchovy a v neposlední řadě vytvářet prostor pro setkání studentů se staršími generacemi nebo odborníky na jednotlivá témata.
Den Příběhů bezpráví[3]
[editovat | editovat zdroj]Od roku 2011 si 27. června si připomínáme Den památky obětí komunistického režimu. Při té příležitosti pořádá JSNS akci s názvem Den Příběhů bezpráví. První ročník proběhl v Národním divadle, kde pro školy proběhla projekce filmu Zítra se bude…, poté se studenti přesunuli k Památníku obětem komunismu na pražském Újezdě, kde drželi minutu ticha. Po celý den také v ulicích Prahy rozdávali symbolické stužky a v Lidových novinách vyšel jako speciální příloha komiksově zpracovaný příběh Milady Horákové.
Den Příběhů bezpráví se postupem času modifikoval. V letošním roce uctil JSNS spolu s desítkami studentů na Karlově mostě památku Milady Horákové. Zároveň pietní akt připomněl teatrální propagandistickou kampaň v tisku a v rozhlase, jak bylo v padesátých letech u inscenovaných soudních řízení s různými „třídními nepřáteli“ obvyklé. Symbolická ulička vytvořena studenty na Karlově mostě je historickým ohlédnutím a zároveň připomínkou důležitosti svobodných, nezávislých a kvalitních médií.[4] [5] [6] [7]
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Jeden svět na školách/projekty [online]. Člověk v tísni [cit. 2020-10-22]. Dostupné online.
- ↑ Jeden svět na školách/Projekty [online]. Člověk v tísni [cit. 2020-10-22]. Dostupné online.
- ↑ Jeden svět na školách/Projekty [online]. Člověk v tísni [cit. 2020-10-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-10-24.
- ↑ Video, ze kterého mrazí: Desítky studentů uctily v Praze památku Milady Horákové [online]. Reflex, Czech News Center [cit. 2020-10-22]. Dostupné online.
- ↑ Den Příběhů bezpráví (2020) [online]. Jeden svět na školách [cit. 2020-10-22]. Dostupné online.
- ↑ TVARŮŽKOVÁ, Zuzana. Studio ČT24. ČT24 [online]. Česká televize, 25.6 [cit. 2021-01-15]. Dostupné online.
- ↑ Příběhy bezpráví se zaměří na média za komunismu. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2021-01-15]. Dostupné online.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- JSNS.CZ - Oficiální stránky Jednoho světa na školách
- jedensvet.cz – Oficiální stránky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech
- clovekvtisni.cz – Oficiální stránky společnosti Člověk v tísni