Příběh jeptišky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Příběh jeptišky
Původní název The Nun's Story
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 149 min
Žánry filmové drama
film natočený podle knihy
životopisný film
Scénář Robert Anderson
Režie Fred Zinnemann
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Audrey Hepburnová
Peter Finch
Edith Evans
Peggy Ashcroft
Mildred Dunnock
… více na Wikidatech
Produkce Henry Blanke
Hudba Franz Waxman
Kamera Franz Planer
Střih Walter A. Thompson
Výroba a distribuce
Premiéra 1959
Produkční společnost Warner Bros.
Distribuce Warner Bros.
Netflix
Vudu
Ocenění National Board of Review: Top Ten Films
National Board of Review Award for Best Film
Příběh jeptišky na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příběh jeptišky (v anglickém originále The Nun's Story) je americký dramaticko-psychologický film z roku 1959 režiséra Freda Zinnemanna s Audrey Hepburnovou v hlavní roli.

Film pojednává o osudu řádové sestry Lucy, která musí řešit vážné životní dilema svého odchodu z řádu z velmi vážných osobních důvodů, kterými se stane násilná smrt jejího otce na počátku druhé světové války během nacistické okupace Belgie a jejího dalšího zapojení do belgického protinacistického odboje.

Snímek byl nominován celkem v osmi kategoriích na cenu Americké akademie filmových umění a věd Oscar (nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší kamera, nejlepší střih, nejlepší hudba, nejlepší zvuk, nejlepší scénář), získal i řadu dalších ocenění včetně Ceny Newyorských kritiků a americké Národní ceny kritiků.

Dílo je dodnes oceňováno, mimo jiné, také pro svůj poměrně věrný obraz, který podává o životě řeholnic v belgickém katolickém klášteře v období krátce před 2. světovou válkou.

Film byl natočen podle skutečných událostí.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Gabrielle van der Mal je silně nábožensky založená dívka, její otec je proslulý belgický lékař – chirurg MUDr. Van Der Mal. Gabrille se na počátku filmu rozhodne vstoupit do kláštera, tak aby se, coby řádová sestra mohla stát zdravotní sestrou v Belgickém Kongu. Film začíná jejím odchodem do kláštera ve své první třetině se věnuje přísnému klášternímu řádu a dennímu režimu, kterými musí každá novicka i nová řádová sestra povinně projít tak, aby věrně a řádně sloužila Bohu.

Gabrielle tím vším víceméně úspěšně prochází, v polovině filmu se z ní stane sestra Luke. Coby dcera věhlasného lékaře si do kláštera z předchozího života přinesla mnoho zdravotnických znalostí a praktických dovedností, které dovedně využívá jak během vzorného absolvování ošetřovatelského kurzu ale i během následného pobytu v Belgickém Kongu, kde obětavě pracuje jako vynikající asistentka místního civilního lékaře. V Belgickém Kongu se stane brzy velmi známou i oblíbenou nejen všemi řádovými sestrami ale i místními obyvateli, mimo jiné i kvůli svému mládí a nepřehlédnutelnému dívčímu půvabu.

Nicméně krátce před vypuknutím 2. světové války je z Belgického Konga odeslána domů zpět do Belgie jako doprovod jednoho těžce nemocného pacienta. Doma v Belgii ji zastihne počátek 2. světové války. Během své služby v nemocnici se dozvídá, že její otec byl brutálně zastřelen vojáky Wehrmachtu při obsazování Belgie. To ji nakonec donutí odejít z řádu a vrátit se zpět do civiluu tak, aby se mohla věnovat činnosti v protinacistickém odboji.

Tvůrčí tým[editovat | editovat zdroj]

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(česky)

(anglicky)