Příběh jeptišky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Příběh jeptišky
Původní název The Nun's Story
Země Spojené státy americké
Délka 149 min
Žánry filmové drama
film based on literature
Scénář Robert Anderson
Režie Fred Zinnemann
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Audrey Hepburnová
Peter Finch
Edith Evans
Peggy Ashcroft
Mildred Dunnock
… více na Wikidatech
Produkce Henry Blanke
Hudba Franz Waxman
Kamera Franz Planer
Střih Walter A. Thompson
Výroba a distribuce
Premiéra 1959
Produkční společnost Warner Bros.
Distribuce Warner Bros.
Příběh jeptišky na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příběh jeptišky (v anglickém originále The Nun's Story) je americký dramaticko-psychologický film z roku 1959 režiséra Freda Zinnemanna s Audrey Hepburnovou v hlavní roli.

Film pojednává o osudu řádové sestry Lucy, která musí řešit vážné životní dilema svého odchodu z řádu z velmi vážných osobních důvodů, kterými se stane násilná smrt jejího otce na počátku druhé světové války během nacistické okupace Belgie a jejího dalšího zapojení do belgického protinacistického odboje.

Snímek byl nominován celkem v osmi kategoriích na cenu Americké akademie filmových umění a věd Oscar (nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší kamera, nejlepší střih, nejlepší hudba, nejlepší zvuk, nejlepší scénář), získal i řadu dalších ocenění včetně Ceny Newyorských kritiků a americké Národní ceny kritiků.

Dílo je dodnes oceňováno, mimo jiné, také pro svůj poměrně věrný obraz, který podává o životě řeholnic v belgickém katolickém klášteře v období krátce před 2. světovou válkou.

Film byl natočen podle skutečných událostí.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Gabrielle van der Mal je silně nábožensky založená dívka, její otec je proslulý belgický lékař - chirurg MUDr. Van Der Mal. Gabrille se na počátku filmu rozhodne vstoupit do kláštera, tak aby se, coby řádová sestra mohla stát zdravotní sestrou v Belgickém Kongu. Film začíná jejím odchodem do kláštera ve své první třetině se věnuje přísnému klášternímu řádu a dennímu režimu, kterými musí každá novicka i nová řádová sestra povinně projít tak, aby věrně a řádně sloužila Bohu.

Gabrielle tím vším víceméně úspěšně prochází, v polovině filmu se z ní stane sestra Luke. Coby dcera věhlasného lékaře si do kláštera z předchozího života přinesla mnoho zdravotnických znalostí a praktických dovedností, které dovedně využívá jak během vzorného absolvování ošetřovatelského kurzu ale i během následného pobytu v Belgickém Kongu, kde obětavě pracuje jako vynikající asistentka místního civilního lékaře. V Belgickém Kongu se stane brzy velmi známou i oblíbenou nejen všemi řádovými sestrami ale i místními obyvateli, mimo jiné i kvůli svému mládí a nepřehlédnutelnému dívčímu půvabu.

Nicméně krátce před vypuknutím 2. světové války je z Belgického Konga odeslána domů zpět do Belgie jako doprovod jednoho těžce nemocného pacienta. Doma v Belgii ji zastihne počátek 2. světové války. Během své služby v nemocnici se dozvídá, že její otec byl brutálně zastřelen vojáky Wehrmachtu při obsazování Belgie. To ji nakonec donutí odejít z řádu a vrátit se zpět do civiluu tak, aby se mohla věnovat činnosti v protinacistickém odboji.

Tvůrčí tým[editovat | editovat zdroj]

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(česky)

(anglicky)