Pět jezer Fudži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hora Fudži na mapě Japonska
Satelitní snímek hory Fudži
Rudá Fudži od Hokusaie

Pět jezer Fudži (japonsky: 富士五湖; Fudži-goko) je pět významných jezer na úpatí hory Fudži. Rozkládají se polokruhovitě na hranici mezi prefekturami Šizuoka a Jamanaši na západ od Tokia. Jezera leží na severním úpatí hory uprostřed nížin při tichomořském pobřeží ostrova Honšú. Jezera spolu s posvátnou horou leží v národním parku Fudži-Hakone-Izu.

Jezero Jamanaka[editovat | editovat zdroj]

Jezero Jamanaka (japonsky: 山中湖; Jamanaka-ko) je největší z těchto pěti jezer a třetí největší jezero Japonska. Leží 980 metrů nad mořem. Využívá se především k vodnímu lyžování a koupání.

Jezero Kawaguči[editovat | editovat zdroj]

Jezero Kawaguči (japonsky: 河口湖; Kawaguči-ko) je z pěti jezer nejpopulárnější a pokládá se také za nejdosažitelnější a nejkomercializovanější. Základna pro horolezecké výpravy.

Jezero Motosu[editovat | editovat zdroj]

Jezero Motosu (japonsky: 本栖湖; Motosu-ko) je deváté nejhlubší jezero v Japonsku. Toto jezero spolu s jezerem Šodži vzniklo tekoucí lávou z vrcholu hory. Jezera jsou stále spojena podzemní vodní cestou.

Jezero Sai[editovat | editovat zdroj]

Jezero Sai (japonsky: 西湖; Sai-ko) je nejpanenštějším jezerem, u kterého se nachází Větrná jeskyně Fugaku, Ledová jeskyně Narusawa a prastarý les (nazývaný Moře stromů) Aokigahara Džukai, kde se podle místních obyvatel objevuje velké množství paranormálních jevů.

Jezero Šódži[editovat | editovat zdroj]

Jezero Šódži (japonsky: 精进湖; Šódži-ko) je nejmenší z pěti jezer, které se hojně využívá k rybaření.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

Japonsko. [přispěvatelé John Hart Benson Jr. ... et al. ; Z anglického originálu ... přeložil Jozef Koval ; fotografie Demetrio Carrasco ... et al. ; ilustrace Richard Bonson ... et al. ; mapy Era-Maptech]. Vyd. 1. V Praze : Ikar, 2007. 408 s. (Společník cestovatele). ISBN 978-80-249-0739-0.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 35°22′ s. š., 138°44′ v. d.