Ovečka Shaun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ovečka Shaun
Původní název Shaun the Sheep a Shaun le Mouton
Žánry animace
cartoon
dětský televizní seriál
television comedy
Režie Richard Goleszowski
Christopher Sadler
Země původu Spojené království
Jazyk angličtina
Počet řad 6
Počet dílů 140
Produkce a televizní štáb
Produkční
společnost
Aardman
Ovečka Shaun na ČSFD IMDb
Animátor Richard Goleszowski s postavičkami seriálu
Ovečka Shaun jako maskot Mistrovství světa v ragby 2015 v Anglii

Ovečka Shaun, anglicky Shaun the Sheep, je britský dětský animovaný televizní seriál studia Aardman, který byl poprvé uveden ve Velké Británii na dětské stanici CBBC v srpnu 2006. První řada zaznamenala světový úspěch a tvůrci pokračují v natáčení dalších řad. Režisérem a autorem seriálu je Nick Park.

Díky popularitě se seriál dočkal i spin-offu s názvem Timmy Time, který je zaměřený na mladší diváky a vypráví o Shaunově mladším bratranci Timmym.

Počátky[editovat | editovat zdroj]

Postava ovečky Shaun se poprvé objevila už v roce 1995 v krátkém filmu O chloupek s Wallacem a Gromitem. Film byl oceněn Oscarem.

V České republice se, nejspíš chybou překladu, od počátku uvedení v TV uvádí název „Ovečka …“, ve skutečnosti je však správný název seriálu „Beránek …“. To je zřejmé z dalších sérií seriálu, kdy se beránek Shaun zamiluje do blonďaté ovečky atd. Stejně tak na vícejazyčných reklamních předmětech je pouze v české verzi uváděno pojmenování v ženském rodě (ovečka), ostatní jazyky jej uvádějí v mužském rodě (beránek).

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Shaun má zvídavou a rozpustilou povahu, čímž se odlišuje od ostatních ovcí. Zvědavost jej zavádí do ošemetných situací z kterých nakonec obyčejně vyvázne. Shaun je mezi ostatními oblíbený a přirozený vůdce. Snaží se dělat dobré věci a tím do jednotlivých dílů s lehkostí vnáší morální ponaučení.
  • Bitzer je trpělivý ovčácký pes, který hlídá stádo. Jeho majitel – farmář – si nikdy nevšiml, že by se ve stádu dělo něco zvláštního a Bitzer se jej v tomto domnění snaží udržet. Pes je shovívavý ke skotačení ovcí, ale zakročí, když se mu věci vymknou z rukou. Bitzer se chová jako velitel stáda, řídí stádo pomocí své píšťalky, počítá, zda jsou všechny ovce tam, kde mají být. Nicméně mnohdy bere věci na lehkou váhu, což dává ovcím příležitost provádět neplechu. Vztah mezi Bitzerem a ovcemi je v podstatě přátelský a zdá se, že víc než s jinými si je bližší se Shaun. Ale jen do určitých mezí, ani Shaun si nemůže dovolit provádět věci, které by mohly ohrozit splnění Bitzerových povinností. Ať však dělá cokoliv, jakmile mu někdo hodí klacek, všeho nechá a jeho jedinou starostí je v tu chvíli klacek najít a přiběhnout s ním zpět. Jeho oblíbenou činností je opalování, poslouchání elektronické hudby z MP3 přehrávače a k tomu si nejraději dopřává sendviče a limonádu.
  • Záporné postavy jsou představeny v podobě trojčlenného prasečího gangu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shaun the Sheep na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]