Přeskočit na obsah

Ourthe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ourthe
Most přes řeku v Esneux
Most přes řeku v Esneux
Základní informace
Délka toku135 km
Plocha povodí3672 km²
Průměrný průtok[1]47,593 m³/s
SvětadílEvropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
BelgieBelgie Belgie (Valonsko)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Rýn, Máza
tok řeky a jejich zdrojnic na mapě
tok řeky a jejich zdrojnic na mapě
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ourthe (valonsky Aiwe d' Oûte) je 135 km dlouhá řeka ve Valonsku (Belgie). Povodí má rozlohu 3672 km². Protéká provinciemi Lucemburk a Lutych.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Vzniká soutokem Východní (Ourthe orientale) a Západní Ourthe (Ourthe occidentale). Východní Outhe pramení u vesnice Ourthe v obci Gouvy blízko hranic s Lucemburskem a má délku 45 km. Západní Ourthe je 53 km dlouhá, pramení u vesnice Ourt v obci Libramont-Chevigny a protéká městem Houffalize. Obě zdrojnice se stékají u vesnice Engreux. Od soutoku obou zdrojnic teče řeka přibližně severozápadním směrem a dělí se na dvě části, a sice Horní Outhe (Haute-Ourthe) až po turistické městečko La Roche-en-Ardenne a Dolní Outhe (Basse-Ourthe) dále po proudu až k soutoku s řekou Mázou, do níž ústí zprava ve městě Lutych. Mezi města a obce na Basse-Ourthe patří Hotton, Durbuy, Hamoir a Esneux.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Hlavní přítoky řeky Ourthe jsou Aisne (soutok v Bomalu), Lembrée (soutok v Logne), Néblon (soutok v Hamoiru), Amblève (soutok v Rivage) a Vesdre (soutok v Chênée, město Lutych).

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Jedná se o průměrný roční průtok za rok 2004, měřeno v Angleuru (Lutych). Viz údaje o průtoku hlavních valonských řek v letech 1995-2004 na http://environnement.wallonie.be (francouzsky).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]