La Roche-en-Ardenne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
La Roche-en-Ardenne
Centrum města pod zříceninou středověkého hradu
Centrum města pod zříceninou středověkého hradu
La Roche-en-Ardenne – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátBelgieBelgie Belgie
Jazyk. společenstvíFrancouzské
RegionValonsko
ProvincieLucemburk
ArrondissementMarche-en-Famenne
La Roche-en-Ardenne
La Roche-en-Ardenne
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha147,52 km²
Počet obyvatel4 249 (2015)
Hustota zalidnění28,8 obyv./km²
Správa
StarostaGuy Gilloteaux (od 2011)
Oficiální webwww.la-roche-en-ardenne.be
E-mailcollege.echevinal@la-roche-en-ardenne.be
Telefonní předvolba084
PSČ6980, 6982, 6983, 6984, 6986
Počet zastupitelů15
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

La Roche-en-Ardenne (valonsky Li Rotche) je frankofonní město v Belgii. Nachází se v provincii Lucemburk ve Valonském regionu a protéká jím řeka Ourthe.

Obec La Roche-en-Ardenne se skládá z 6 bývalých obcí, mezi které kromě vlastní La Roche-en-Ardenne patří Beausaint, Halleux, Hives, Ortho a Samrée. Obec má celkem 4249 obyvatel (1. leden 2015) a rozkládá se na ploše 147,52 km², z toho 58 % tvoří lesy a 34 % připadá na zemědělské plochy. Nejvyšší bod obce leží v nadmořské výšce 652 m.

La Roche-en-Ardene je jedním z oblíbených turistických cílů v Ardenách. Nachází se zde zřícenina středověkého hradu a v okolí je možné provozovat pěší turistiku a jízdu na kajaku a na horském kole. Mezi další ekonomické aktivity města patří zejména zemědělství.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Území bylo pravděpodobně osídleno již v neolitu. V dobách Belgů vzniklo na místě dnešního hradu oppidum a v době nadvlády Římanů byla na tomto místě postavena malá pevnost. V 5. století vpadli do oblasti Frankové a osídlili ji. V 8. století Pipin z Herstalu upravil římskou pevnost na lovecký zámeček a v 9. století zde byl vybudován hrad, jehož ruiny se dochovaly dodnes. La Roche-en-Ardenne byla součástí stejnojmenného hrabství, které zahrnovalo velkou část Arden. Roku 1331 vydal lucemburský hrabě a český král Jan Lucemburský listinu, ve které přiznal La Roche-en-Ardenne právo užívat titul město a vybudovat opevnění.

Roku 1681 se města a jeho hradu zmocnil francouzský král Ludvík XIV. a za francouzské nadvlády byl hrad upraven a jeho opevnění zesíleno. Během nadvlády rakouských Habsburků v 18. století začalo období úpadku. Roku 1721 došlo k požáru hradu, který způsobil blesk. Od té doby hrad chátral a roku 1780 byl opuštěn.

Města se příliš nedotkla první světová válka, zatímco za druhé světové války utrpělo značné škody. V září 1944 bylo město osvobozeno spojenci, nicméně v prosinci téhož roku jej během bitvy v Ardenách opět dobyli Němci. Spojenci město následně bombardovali, až jej v lednu 1945 znovu osvobodili, avšak velká část zástavby byla zničena a o život přišlo 114 civilistů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Pohled na město, řeku Ourthe a zříceninu hradu
Řeka Ourthe v La Roche-en-Ardenne