Otvírání studánek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Otvírání studánek (H. 354) (en: The Opening of the Springs, The Opening of the Wells) je jedním z nejznámějších děl Bohuslava Martinů. Je to kantáta pro soprán, alt, baryton, recitátora, ženský sbor a doprovod, ten tvoří dvoje housle, viola a klavír. Doba provedení je 20 minut.

Historie vzniku[editovat | editovat zdroj]

Bohuslav Martinů navštívil v červenci roku 1938 na pozvání své české žačky Vítězslavy Kaprálové, hudební skladatelky a dirigentky, vesnici Tři Studně ležící poblíž Nového Města na Moravěokrese Žďár nad Sázavou, kde pobýval téměř celý měsíc.

V některých oblastech probíhalo vždy na jaře tzv. otvírání studánek, tj. jejich čištění po přešlé zimě; studánky byly mnohde jediným zdrojem pitné vody. Většinou bylo otvírání i obřadem se symbolickým zaháněním zlé moci a neštěstí. Básník Miloslav Bureš, mající v úctě lidové tradice, po zhlédnutí takovéhoto obyčeje právě ve Třech Studních napsal v roce 1954 báseň „Píseň o studánce Rubínce“. Následujícího roku ji poslal svému příteli a spolurodákovi z Poličky hudebnímu skladateli Bohuslavu Martinů se žádostí o zhudebnění. Ten ji částečně zkrátil a vytvořil kantátu Otvírání studánek.[1] Autorovi potřebnou inspiraci po 17 letech od pobytu ve Třech Studních patrně poskytla i vzpomínka na šťastný, téměř měsíční pobyt v blízkosti mladičké Vítězslavy Kaprálové, která dva roky nato zemřela.

Úvodem vlastní kantáty vypráví zpěv altových a sopránových hlasů společně s recitátorem o každoroční tradici čištění studánek. Vlastní obřad čištění, otvírání studánek, je rozvinut do sborových i sólových zpěvů, kde soprán patří královničce a alt sasance; obřad vrcholí sborovým zpěvem. V závěru baryton náleží poutníkovi, který se do milovaného kraje vrací zpět, stejně jako ve vzpomínkách autor.

Skladba působící neobyčejně silným dojmem, je vroucná a jímavá. Dokončena byla 12. července 1955 v Nice ve Francii, autor ji dedikoval Miloslavu Burešovi. Její premiéru provedl 7. ledna 1956 brněnský sbor Opus pod vedením Zdeňka Zouhara, přítele Bohuslava Martinů.

Inspirace kantátou[editovat | editovat zdroj]

V roce 1956 natočil režisér A. F. Šulc film Otvírání studánek a roku 1981 natočil režisér Vladimír Sís hudebně-poeticky televizní film Otvírání studánek s hudbou Bohuslava Martinů.

Roku 1960 vytvořil Alfréd Radok pro Laternu magiku multimediální pásmo Otvírání studánek, které však nebylo veřejně provozováno a autora stálo režisérské místo v Laterně magice. To přesto, že kantáta Otvírání studánek byla jedním z mála děl Bohuslava Martinů, která se směla veřejně provozovat.

Brně na Pisárecké ulici byla v roce 1966 v parčíku před budovou vodárny zrealizována skulptura Otvírání studánek od sochaře Jiřího Marka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Z historie Otvírání studánek [online]. Tři Studně: Obecní úřad, [cit. 2016-12-02]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Otvírání studánek v Katalogu děl Bohuslava Martinů
  • KOVAŘÍKOVÁ, Martina. Deník.cz: V sobotu se otevřou studánky Barborka a Vitulka [online]. Vltava-Labe Press, Deník.cz, rev. 28. 05. 2011, [cit. 2011-08-19]. Dostupné online. (česky) 
  • VAŠATOVÁ, Jana. Hudební rozhledy 08/11. Otvírání studánek Alfréda Radoka [online]. . (česky) 
  • VAŠATOVÁ, Jana. Otevírání studánek Alfréda Radoka. Hudební rozhledy. 2004, roč. 57, č. 2, s. 6.
  • Česko-Slovenská filmová databáze: Otvírání studánek (TV film) [online]. POMO Media Group, Praha, [cit. 2011-08-19]. Dostupné online. (česky) 
  • Naše tradice - pořad České televize

Audio odkazy[editovat | editovat zdroj]