Otto Eduard Weddigen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Otto Weddigen)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Otto Eduard Weddigen
Otto Weddingen.jpg
Narození 15. září 1882
Herford
Úmrtí 18. března 1915 (ve věku 32 let)
Pentland Firth
Ocenění Pour le Mérite
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otto Eduard Weddigen (15. září 1882-18. března 1915)[1] byl ponorkový velitel císařského Německa během 1.světové války.[1]

Život a mládí[editovat | editovat zdroj]

Otto Eduard Weddigen se narodil 15. září 1882 ve městě Herford, do rodiny textilního podnikatele. Během let 1890-1901 vystudoval gymnázium. Po vystudování gymnázia se rozhodl začít svoji kariéru důstojníka v armádě, ale pokoušel se neúspěšně, jelikož důstojnické posty v Německu byly vyhrazeny šlechticům. Rozhodl se pro císařské námořnictvo, jelikož námořnictvo přijímalo i muže, kteří neměli šlechtický původ.

Začátek kariéry u námořnictva[editovat | editovat zdroj]

V roce 1906 byl v hodnosti poručíka převelen k Východoasijské eskadře do Němcům pronajatého čínského přístavu Tsingtau, kde sloužil v pozici důstojníka na dělových člunech chránících přístav - SMS Vaterland a SMS Tiger. V roce 1908 se vrátil do Německa, kde jako řadová osádka sloužil na výcvikových ponorkách U 1, U 2 a U 4 a později se stal velitelem na ponorkách U 4, U 3 a U 5. V říjnu 1911 se stal velitelem moderní ponorky U 9 a konečně půl roku na to byl povýšen na kapitánporučíka.

Potopení anglických křižníků[editovat | editovat zdroj]

Za největší Weddigenův úspěch a jeden z největších úspěchů německého ponorkového loďstva se dá považovat bitva, která se odehrála 22. září 1914 u nizozemského pobřeží. Weddigenova ponorka U 9 hlídkovala v oblasti, když kolem 7 hodiny ranní uviděla kouřící komíny starých křižníků třídy Cressy HMS Aboukir, HMS Hogue a HMS Cressy (každý o výtlaku 12 000 tun. Weddigen postupně odpálil všechna torpéda, která měl v ponorce (celkově šest). První šel ke dnu Aboukir, po něm Hogue a nakonec i Cressy. Z potopených lodí se zachránilo cca 60 důstojníků a 800 námořníků, avšak 1459 mužů našlo svoji smrt v Severním moři. Po tomto úspěchu se stal Weddigen hvězdou, dostal železný kříž a byl o něm natočen i film U9 Weddigen.

Další úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Potopením britského křižníku HMS Hawke v Severním moři 14. října 1914 se Otto stal esem a následně získal 24. října 1914 nejvyšší německé vyznamenání Pour le Mérite.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Weddigen zemřel 18. března 1915 při útoku poblíže Scapa Flow. Weddigen tou dobou už velel na moderní ponorce U 29. Po neúspěšném útoku na HMS Neptune si pozorovatel na HMS Dreadnaught všiml periskopu ponorky a HMS Dreadnaught poté ponorku taranoval. Nikdo z posádky ponorky nepřežil.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Büttner, Maren. Alltagsleben nach 1945 : Die Nachkriegszeit am Beispiel der Stadt Göttingen. str. 187.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Otto Eduard Weddigen ve Wikimedia Commons