Přeskočit na obsah

Oratoriáni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Konfederace oratoria sv. Filipa Neri
(Confoederatio Oratorii Sancti Philippi Nerii)
ZkratkaC.O.
ZakladatelFilip Neri
Vznik1575
Právní formaSpolečenství apoštolského života
MístoŘím, Itálie
Souřadnice
Generální prokurátorMichele Nicolis (od r. 2018)
Hlavní orgángenerální kongres
Oficiální webwww.oratoriosanfilippo.org
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oratoriáni či Kongregace oratoria sv. Filipa Neri je katolická kongregace kněží a laiků, založená roku 1575 svatým Filipem Neri v Římě. Zkratka za jménem je CO (Congregatio Oratorii).

Tvoří ji samostatné "domy", kde žijí společně kněží a laici, neskládají však žádné sliby ani nenosí řeholní oděv. Mají společné modlitby a jinak se věnují různým činnostem ve farnosti, ve školách nebo v charitativní službě. Nemají nejvyššího představeného, ale představitelé domů si pravidelně volí svého zástupce, který sídlí v Římě a obstarává styky s papežskou kurií. Mezi oratoriány byla i řada významných učenců.

Filip Neri, zakladatel Oratoriánů

První oratorium vzniklo v Římě, kde se ve farnosti Filipa Neri pravidelně scházeli přátelé ke společným bohoslužbám, diskusím a koncertům. Hudební složku setkání Oratoria vedl slavný skladatel a varhaník Giovanni Pierluigi da Palestrina, z čehož vznikl název oratorium pro náboženský hudební útvar, zpívaný v lidovém jazyce místo v latině.

Po vzoru Oratoria Filipa Neri založil francouzský kardinál Pierre de Bérulle roku 1613 podobné sdružení Oratoire de France, které se stará také o výchovu kněží.

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

V současné době je po světě asi 70 oratoriánských domů s asi 500 kněžími, nejvíce v Itálii, v Německu, v USA a v Polsku. Oratoria jsou i ve Velké Británii, ve Francii, v Jižní Americe a v dalších zemích.

Významní oratoriáni

[editovat | editovat zdroj]

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]