Oródés I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oródés I.
OtecMithradatés II.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oródés I. (parthsky Voród, akkadsky Urúda, řecky Ορώδης) byl v letech 81/8078/77 př. n. l. či podle alternativní chronologie již od roku 91/90 př. n. l.[1] parthským velkokrálem z rodu Arsakovců. Jeho rodinné vazby v rámci arsakovské dynastie nejsou známy. V čele říše stál v době vnitřních zmatků a dočasného úpadku prestiže ústřední moci.

U kronikářů se o něm nedochovala žádná zmínka. Jedinou událostí, kterou lze do jeho vlády spolehlivě zasadit, je zatmění Slunce11. dubna 80 př. n. l. zaznamenané v Babylonii – všechno ostatní jsou spekulace založené na odlišných způsobech datování jeho vlády a na interpretaci mincovní titulatury.[2]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Konec jeho vlády kladou někteří autoři v případě druhé alternativy cca do roku 80 př. n. l. a předpokládají pak existenci jménem neznámého panovníka, který prý vládl až do roku 70 př. n. l. Viz seznam králů na serveru Parthia.
  2. Z řeckého titulu φιλοπατρος (milující otce) se například vyvozovalo, že byl synem jednoho z nejvýznamnějších parthských králů, Mithradata II.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLÍMA, Otakar. Sláva a pád starého Íránu. Praha: Orbis, 1977. 252 s. 
  • SCHIPPMANN, Klaus. Grundzüge der parthischen Geschichte. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1980. ix, 132 s. ISBN 3-534-07064-X. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]