Operace Matador

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Operace Matador
konflikt: Válka v Iráku
Výbuch tajného muničního skladu
Výbuch tajného muničního skladu

Trvání8. – 19. května 2005
MístoUbaydí poblíž Al-Qa'imu, Anbár, Irák
Souřadnice
VýsledekAmerické taktické vítězství
Strany
Iráčtí povstalci USAUSA USA
Velitelé
Sulaimán Chalid Darwaiš plk. S.W. Davis
Síla
neznámé 1 000
Ztráty
125+ mrtvých povstalců 9 padlých, 40 raněných[1]

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Operace Matador nebo bitva o Al Qaim představovala vojenskou ofenzívu americké námořní pěchoty zaměřenou proti iráckým povstalcům v provincii Anbár, ke které došlo mezi 8. - 19. květnem 2005. Oblast byla známá pašováním zbraní a zahraničních bojovníků do země.

Boj[editovat | editovat zdroj]

V průběhu května roku 2005 bojové uskupení americké námořní pěchoty Task Force 3/2 a Task Force 3/25 proniklo do hloubky území kontrolovaného povstalci v blízkosti hranic se Sýrií. V čele útoku byla 814. ženijní rota. Jednou z prvních úkolů jednotky bylo vytvoření přechodů přes řeku. Následovalo jedenáct dní trvajících bojů, v nichž zahynulo 125 osob podezřelých z terorismu. Dalších 39 osob bylo zajato. Námořní pěchota přišla o devět mužů, přičemž 40 dalších bylo zraněno. Nejtěžší ztráty utrpělo jedno družstvo 1. čety roty L 3. praporu, ze kterého byli všichni členové zabiti nebo zraněni.

Část povstalců měla k dispozici vojenské uniformy a neprůstřelné vesty. Také jejich výcvik a taktika nasvědčovaly o systematické přípravě. Do boje zasáhly i skupiny fedajínů, milicí věrných Saddámu Husajnovi.

Po boji[editovat | editovat zdroj]

I když byla námořní pěchota schopná získat nad oblastí kontrolu, neměla dost mužů na to, aby si ji dlouhodobě udržela. Povstalci krátce po odchodu amerických vojáků pokračovali ve svých aktivitách. I přes krátkodobý dosah operace Matador pokračovala spojenecká vojska v pokusech o vyčištění povstaleckých bašt po celém Iráku. Jen pár dní po skončení operace Matador proběhla podobná operace pod označením „Squeeze Play“ v iráckém hlavním městě Bagdád.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Operácia Matador na slovenské Wikipedii.

  1. Period Details. www.icasualties.org [online]. [cit. 2017-05-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-02-13. 

Související články[editovat | editovat zdroj]