Oleksa Dovbuš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oleksa Dovbuš
Dovbush1700.jpeg
Narození 1700
Pechenizhyn
Úmrtí 24. srpnajul. / 4. září 1745greg. (ve věku 44–45 let)
Kosmach
Příčina úmrtí zabitý v boji
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oleksa Dovbuš (1700 Pečenižyn24. srpna 1745 pevnost Kosmač) se proslavil jako podkarpatský, resp. ukrajinský zbojník, hrdina, který se, podobně jako o dvě století později Nikola Šuhaj, stal legendou. Jeho osud podnítil lidskou fantazii a díky ústní lidové tradici (a její zapsané formě) je Dovbuš dosud živým fenoménem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Oleksa Dovbuš (též Dovboš, Dovbuščyk) byl chudým pastevcem ovcí. Podle jedné pověsti překonal ďábla, za což byl Bohem odměněn nezranitelností a silou potírat bezpráví. Co bylo skutečným impulsem k Dovbušovu loupežnickému životu, nevíme. Pravdou je, že se obklopil hordou zbojníků, kterým v letech 1738 - 1745 velel. V začátcích zbojničil spolu se svým starším bratrem Ivanem. V roce 1739 však mezi bratry došlo k roztržce, která měla za následek nejen jejich rozchod, ale i to, že Dovbuš do konce života kulhal.

Strach a respekt vzbuzoval Oleksa Dovbuš jak mezi šlechtou a bohatými kupci, tak u haličských a uherských úřadů, které jej intenzivně pronásledovaly. Skupina Oleksových zbojníků „působila“ na území Polska, Rumunska a dnešního Maďarska. Úřady však dopaden nebyl.

Osudnou se mu stala láska k vdané kosmačské ženě. Dovbuš byl postřelen Štěpánem Dzivnkou, žárlivým manželem své milenky, a na následky zranění 24. srpna 1745 zemřel. Jeho mrtvola byla vláčena po vesnicích a vystavována na odiv (např. na radnici v Kolomyji). Štěpán Dzvinka byl za odměnu propuštěn z poddanství a osvobozen od daní.

Život dovbušovské legendy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • OLBRACHT, I. Hory a staletí. 8. vyd. 1982.
  • OLBRACHT, I. Nikola Šuhaj loupežník. 1. vyd. v SPN. 1958.
  • Pomsta Oleksy Dovbuše. Ukrajinské mýty, pohádky a pověsti. 1. vyd. 2004. ISBN 80-7203-619-X.