Okamžik zlomu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Okamžik zlomu
Původní název Fracture
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
NěmeckoNěmecko Německo
Jazyk angličtina
Délka 108 minut
Žánr Thriller
Scénář Glenn Gers
Daniel Pyne
Režie Gregory Hoblit
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Ryan Gosling
Anthony Hopkins
David Strathairn
Rosamund Pike
Embeth Davidtz
Produkce Charles Weinstock
Hudba Jeff Danna
Mychael Danna
Kamera Kramer Morgenthau
Střih David Rosenbloom
Výroba a distribuce
Premiéra Spojené státy americké 20. dubna 2007
Produkční společnosti New Line Cinema
Castle Rock Entertainment
Distribuce New Line Cinema
Rozpočet 10,5 mil. USD
Tržby 91 354 215 USD
Okamžik zlomu na ČSFD Kinoboxu IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okamžik zlomu (orig. Fracture) je americký kriminální film z roku 2007 režiséra Gregory Hoblita v hlavních rolích s Anthonym Hopkinsem a Ryanem Goslingem. Příběh je o muži, jenž zjistí, že jeho manželka měla milostný poměr, a tak ji střelí a později manipuluje se soudním systémem, aby unikl trestu.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Theodore "Ted" Crawford, bohatý a talentovaný letecký inženýr, zjistí, že jeho manželka Jennifer má milostný poměr s policejním detektivem Robertem Nunallym. Crawford svou ženu proto střelí, čímž jí způsobí vážná zranění, a pak se okamžitě k činu Nunallymu přizná. Při pozdější obžalobě ale přiznání odvolá.

Crawford potom začne právní bitvu s vycházející právnickou hvězdou Williamem "Willym" Beachumem, jenž případ považuje za jednoduchý, a proto souhlasí s tím, že půjde k soudu, ačkoli je zaneprázdněný přípravou svého přechodu od trestního práva k obchodnímu u úspěšné právní firmy. Začne také vztah se svou budoucí šéfkou Nikki Gardnerovou.

U soudu se Crawford rozhodne obhajovat sám. Odhalí, že policista Nunally, který ho zatýkal, měl poměr s jeho ženou a byl také přítomen u jeho výslechu. Je proto nepřijatelné, aby bylo jeho přiznání považováno za důkaz. Beachum zjistí, že ke střelbě na Crawfordovu ženu nebyla použita Crawfordova zbraň, nikdy z ní nebylo vystřeleno a navíc neodpovídala dalším důkazům na místě činu. Protože byl ale dům od střelby do zatčení celou dobu střežen, policie je zmatená.

Beachum je Nunallym lákán, aby použil falešné důkazy, ale na poslední chvíli to odmítne. Protože nemá žádné nové důkazy, které by mohl předvést porotě, Crawford je zproštěn viny. Zneuctěný Nunally před soudní síní spáchá svou vlastní zbraní sebevraždu.

Beachumova budoucnost u prestižní firmy je v troskách. I když je případ uzavřen, jako posedlý pátrá po dalších důkazech, opakovaně navštěvuje v nemocnici Jennifer v kómatu a doufá, že se probudí, aby mohla vypovídat. Na Crawfordovu žádost je ale Beachumovi zabráněn vstup k ní. Když Beachum zjistí, že má Crawford v plánu zlikvidovat jediného očitého svědka, rozhodne se požádat soud, aby přikázal ji udržet naživu pomocí přístrojů. Nikki Gardnerová mu odmítne pomoci, a tak se rozejdou. Na poslední chvíli získá příkaz od Nikkiina otce, jenž je soudcem, ale do nemocnice přijede pozdě. Jennifer je již odpojená z přístrojů a zemřela.

Beachum pak dojde k tomu, že Crawford i Nunally použili stejnou zbraň. Pochopí, že před zločinem Crawford vyměnil svou zbraň s Nunallyho (obě byly stejné) v hotelovém pokoji, kde se Jennifer a Nunally tajně sešli. Crawford střelil svou manželku Nunallyho zbraní. Po střelbě Nunally přijel do Crawfordova domu a snažil se Jennifer oživit. Crawford mezitím zbraně znovu vyměnil a Nunally, rozrušený Jenniferiným tělem, si toho nevšiml. Když se Crawford objeví v místnosti se svou původní zbraní, Nunally ho před zatčením napadne. Crawfordova nepoužitá zbraň je pak přijata jako důkaz.

Beachum Crawfordovi prozradí, že vše odhalil. Protože Jennifer zemřela, kulka z její hlavy může být porovnána s Nunallyho zbraní. Beachum dovede Crawforda k přiznání, ten ví, že nemůže být souzen znovu za stejný zločin. Beachum ale ví, že kvůli tomu, že nechal Crawford zemřít svou manželku, může být nyní souzen za vraždu, zatímco předtím byl souzen za pokus o vraždu. Kdyby ji nenechal odpojit od přístrojů, byl by chráněn. Crawford je zatčen.

Film končí, když začíná nový soud. Tentokrát je obžalovaný obklopen obhájci.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Ryan Gosling William "Willy" Beachum
Anthony Hopkins Theodore "Ted" Crawford
David Strathairn Joe Lobruto
Rosamund Pike Nikki Gardner
Embeth Davidtz Jennifer Crawfordová
Billy Burke Rob Nunally
Cliff Curtis detektiv Flores
Fiona Shaw soudkyně Robinsonová
Bob Gunton soudce Frank Gardner
Josh Stamberg Norman Foster
Xander Berkeley soudce Moran
Zoe Kazan Mona

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o první spolupráci společností New Line Cinema a Castle Rock Entertainment od poloviny devadesátých let, kdy obě společnosti koupil Ted Turner. Film byl natáčen v Encinu v Los Angeles.

Ohlas[editovat | editovat zdroj]

Během prvního víkendu po uvedení utržil film ve 2 443 kinech lehce přes 11 milionů dolarů. Ve Spojených státech vynesl snímek celkově 39 015 018 dolarů a celosvětově dohromady 91 354 215 dolarů.[1]

Server Rotten Tomatoes uvádí, že 115 ze 163 kritických hodnocení filmu bylo kladných, tzn. 71 %.[2] Pro srovnání server Metacritic dává filmu 68 bodů ze 100 na základě 35 hodnocení kritiků.[3] Uživatelé ČSFD hodnotí film průměrně 74 %.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fracture (2007 film) na anglické Wikipedii.

  1. [1] Okamžik zlomu na Box Office Mojo
  2. [2] Okamžik zlomu na Rotten Tomatoes
  3. [3] Okamžik zlomu na Metacritic

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]