Oborová brána Umění a architektura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Oborová brána Umění a architektura – ART je internetový portál, který obsahuje informace z řady uměleckých oborů, jako jsou výtvarné umění, grafika, design, umělecká řemesla a průmysl, dějiny architektury, teorie a kritika umění, památková péče, restaurátorství apod.

Oborová brána Umění a architektura – ART nabízí jednotný přístup do českých i zahraničních odborných zdrojů (katalogů knihoven, článkových a jiných databází, odborně zaměřených portálů) především z oblasti umění a architektura. Volně dostupné zdroje pocházejí především z katalogů knihoven spravujících virtuální knihovnu, ale i z dalších českých a výběrově také zahraničních knihoven. Přístup k licencovaným zdrojům má pouze uživatel registrovaný v knihovně, která tyto zdroje (zejména univerzální či oborové databáze plných textů) zpřístupňuje či vlastní. Přitom počet plně prohledatelných zdrojů se stále zvyšuje. Brána ART také zpřístupňuje informace o aktuálních výstavách a nově vydaných publikacích jejich členy.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Oborová brána ART vznikla v roce 2007. Jejími zakládajícími členy a provozovateli jsou:

Brána byla vytvořena s cílem umožnit všem uživatelům bez nutnosti registrace souběžné vyhledávání informací v jednotném rozhraní z širokého spektra informačních zdrojů, po vzoru Jednotné informační brány a dalších oborových informačních bran. Projekt je spolufinancován Ministerstvem kultury České republiky.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HARTMANOVÁ, Květa. Oborová brána Umění a architektura (ART) – http://art.jib.cz. Knihovna [online]. 2007, roč. 18, č. 2, s. 33-40 [cit. 2014-10-20]. Dostupný z WWW: <http://knihovna.nkp.cz/knihovna72/hartman.htm>. ISSN 1801-3252.
  • STOKLASOVÁ, Bohdana a kol. Oborové brány. Praha: Národní knihovna České republiky, 2008. 108 s. 978-80-7050-555-7.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]