Občina Slovenska Bistrica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Občina Slovenska Bistrica
Slovenska Bistrica, náměstí Svobody
Slovenska Bistrica, náměstí Svobody
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC +1
StátSlovinskoSlovinsko Slovinsko
Historická zeměDolní Štýrsko
Statistický regionPodrávský region
Administrativní dělení79 sídel
Občina Slovenska Bistrica na mapě
Občina Slovenska Bistrica na mapě Slovinska
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha260,1 km²
Počet obyvatel25 468 (2017)
Hustota zalidnění97,9 obyv./km²
Správa
Statusobčina
ŽupanIvan Žagar
Oficiální webwww.slovenska-bistrica.si
Adresa obecního úřaduKolodvorska ulica 10
2310 Slovenska Bistrica
PSČ2310
Označení vozidelMB
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Občina Slovenska Bistrica je jednou z 212 občin ve Slovinsku. Nachází se na severovýchodě státu v Podrávském regionu. Dělí se na 79 sídel, její celková rozloha je 260,1 km²[1] a k 1. lednu 2017 zde žilo 25 468 obyvatel.[2] Správním střediskem občiny je město Slovenska Bistrica.[3]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Občina leží v historickém území Dolní Štýrsko, zároveň je jednou z 41 občin Podrávského regionu. Svou plochou patří k největším občinám ve Slovinsku.

Samospráva[editovat | editovat zdroj]

V letech 1994–2004 byl a od roku 2010 znovu je županem Dr. Ivan Žagar (*1962 Maribor).[4]

Členění občiny[editovat | editovat zdroj]

Občinu tvoří 79 sídel: Bojtina, Brezje pri Slovenski Bistrici, Bukovec, Cezlak, Cigonca, Devina, Dolgi Vrh, Drumlažno, Črešnjevec, Farovec, Fošt, Frajhajm, Gabernik, Gaj, Gladomes, Hošnica, Ješovec, Jurišna vas, Kalše, Kebelj, Klopce, Kočno ob Ložnici, Kočno pri Polskavi, Korplje, Kostanjevec, Kot na Pohorju, Kovača vas, Križni Vrh, Laporje, Leskovec, Levič, Lokanja vas, Lukanja, Malo Tinje, Modrič, Nadgrad, Nova Gora nad Slovensko Bistrico, Ogljenšak, Ošelj, Planina pod Šumikom, Podgrad na Pohorju, Pokoše, Pragersko, Preloge, Prepuž, Pretrež, Razgor pri Žabljeku, Rep, Ritoznoj, Sele pri Polskavi, Sevec, Slovenska Bistrica, Smrečno, Spodnja Ložnica, Spodnja Nova vas, Spodnja Polskava, Spodnje Prebukovje, Stari Log, Šentovec, Tinjska Gora, Trnovec pri Slovenski Bistrici, Turiška vas na Pohorju, Urh, Veliko Tinje, Videž, Vinarje, Visole, Vrhloga, Vrhole pri Laporju, Vrhole pri Slovenskih Konjicah, Zgornja Bistrica, Zgornja Brežnica, Zgornja Ložnica, Zgornja Nova vas, Zgornja Polskava, Zgornje Prebukovje, Šmartno na Pohorju, Žabljek.

Sousední občiny[editovat | editovat zdroj]

Sousedními občinami jsou: Ruše na severu, Hoče-Slivnica na severovýchodě, Rače-Fram, Kidričevo a Majšperk na východě, Makole na jihovýchodě, Poljčane na jihu, Slovenske Konjice na jihozápadě, Oplotnica a Zreče na západě a Lovrenc na Pohorju na severozápadě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Občina Slovenska Bistrica na slovinské Wikipedii.

  1. Statistični urad Republike Slovenije. Statistični urad RS: Territorial units and house numbers by the municipalities, Slovenia, half-yearly [online]. [cit. 2016-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-11-07. (anglicky) 
  2. Statistični urad Republike Slovenije. Statistični urad RS [online]. [cit. 2017-07-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-11-07. (anglicky) 
  3. Domovská stránka Občiny Slovenska Bistrica (O občini Slovenska Bistrica [online]. Občina Slovenska Bistrica [cit. 2015-11-01]. Dostupné online. (slovinsky) 
  4. Občina Slovenska Bistrica: Župan [online]. [cit. 2016-02-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]