OGame

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
OGame
Logo hry
Logo hry
Vývojář GameForge
Engine PHP, AJAX, MySQL
Poslední verze 5.7
Platformy webový prohlížeč
Datum vydání 3. října 2002
Žánr MMORTS
Systémové
požadavky
Webový prohlížeč, přístup na internet, podpora JavaScriptu a CSS
Ovládání počítačová myš (e)
Webové stránky http://cz.ogame.gameforge.com
Data mohou pocházet z datové položky.

OGame (nebo také Ogame) je browserová MMO textová počítačová hra z prostředí budoucnosti. V současnosti v české verzi existuje 16 serverů (ve hře nazývaných vesmíry). Hra byla dokončena roku 2000 a GameForge hru vydalo o dva roky později - 3. října 2002. Hra je z většiny bezplatná a dostupná v mnoha jazykových verzích. V současnosti má několik desítek milionů hráčů po celém světě.[zdroj?]

Hra[editovat | editovat zdroj]

Hráč se bezplatně může zaregistrovat pod jménem a heslem a také většina hry je bezplatná. Pokud hráč chce, může si koupit nějaké benefity ve formě různých vylepšení zlepšujících prosperitu jeho účtu.

Každý herní vesmír je rozdělen na galaxie, ty jsou rozděleny na hvězdné systémy a ty se dále dělí do nejmenších oblastí - samotných planet. Pozice hráče v tomto světě se pak označuje číselně, např. 1:111:11 - takový hráč je v první galaxii, 111. systému a na 11. planetě.

Na počátku hry je hráč postaven do role budovatele své první planety o určité velikosti, jež má určitou pozici ve vesmíru. Musí se postarat o vybudování zařízení, zásobujících jeho planetu materiálem, jako doly a elektrárny. Hlavní tři materiály jsou kovy, krystaly a deuterium. Pak může hráč přistoupit k budování jeho továren a může začít vyvíjet technologie. Hráč se pak dostává do stádia, kdy je hlavní náplní hry interakce s jinými hráči a vylepšování úrovně vyspělosti všeho na planetě. Hráči mohou zakládat aliance, mohou vyhlašovat války, bojovat mezi sebou, obchodovat, či se navzájem vykořisťovat. Víceméně je snahou hráče dostat se na vyšší pozice ve statistikách.

Ve hře mohou hráči také podnikat expedice do neprobádaného prostoru nebo po velkých bitvách mohou také vzniknout k planetám měsíce. Hru lze hrát spoustou různých strategií.

Seznam vesmírů[editovat | editovat zdroj]

Vesmíry jsou řazeny podle jejich stáří, tudíž vesmír Xalynth je nejmladší: (ps. některé vesmíry byly ukončeny ke dni 30.4.2016, kdy předtím jejich hráči museli být přesunuti na funkční servery po tzv. Exodu.) Nyní je pouze sedm serverů v provozu.

 1. Andromeda
 2. Barym
 3. Hydra - uzavřen
 4. Io - uzavřen
 5. Jupiter
 6. Kassiopeia
 7. Leo - uzavřen
 8. Mizar - uzavřen
 9. Nekkar - uzavřen
 10. Orion - uzavřen
 11. Pegasus - uzavřen
 12. Quantum - uzavřen
 13. Rigel - uzavřen
 14. Sirius
 15. Taurus - uzavřen
 16. Ursa - uzavřen
 17. Vega - uzavřen
 18. Wasat
 19. Xalynth
 20. Yakini

Temná hmota[editovat | editovat zdroj]

Pokud hráč chce, může si za reálné Peníze prostřednictvím např. SMS nebo PayPalu pořídit tzv. temnou hmotu (dalším způsobem jsou tzv. expedice a recyklace akčního pole trosek, které obsahuje temnou hmotu - žluté). Ve hře je popisována jako tajemná vysokoenergetická vesmírná substance, jež má vysokou cenou. Hráč může Temnou hmotu prodat a tím si pořídit do hry dočasná vylepšení (např. při vylepšení "geolog" je na hráčovu planetu najmut geolog, jenž svými schopnostmi zvýší produkci všech dolů).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 vyhrálo OGame cenu Superbrowsergame_Award.[zdroj?]

Související články

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]