Noví mutanti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Noví mutanti
Původní název The New Mutants
Země USAUSA USA
Jazyk angličtina
Délka 94 minut
Žánry sci-fi
akční
horor
Předloha New Mutants od Chrise Claremonta a Boba McLeoda
Scénář Josh Boone
Knate Lee
Režie Josh Boone
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Anya Taylor-Joy
Maisie Williams
Charlie Heaton
Henry Zaga
Blu Hunt
Alice Braga
Produkce Simon Kinberg
Karen Rosenfelt
Lauren Shuler Donner
Kamera Peter Deming
Výroba a distribuce
Premiéra 28. srpna 2020
Česká premiéra 27. srpna 2020
Produkční společnosti 20th Century Studios
Marvel Entertainment
Genre Films
Sunswept Entertainment
TSG Entertainment
Distribuce 20th Century Studios
Česká distribuce Falcon
Rozpočet 67 000 000 $
Přístupnost nevhodný do 12 let
X-Men
X-Men: Dark Phoenix
Noví mutanti na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Noví mutanti (v anglickém originále The New Mutants) je americký superhrdinský film, který natočil režisér Josh Boone podle komiksů o New Mutants. Film je produkován a distribuován společností 20th Century Studios[1] a je třináctým a zároveň posledním filmem v sérii X-Men. Na scénáři spolupracovali Josh Boone a Knate Lee. Do hlavních rolích byli obsazeni Anya Taylor-Joy, Maisie Williams, Charlie Heaton, Henry Zaga, Blu HuntAlice Braga.

Film se natáčel v Bostonu od července do září 2017. Nejvíce záběrů pochází z Medfield State Hospital. V USA byla premiéra stanovena na 3. dubna 2020, z důvodu šíření koronaviru a následného zavírání kin bylo nicméně vydání filmu opožděno. V květnu pak bylo ohlášeno, že premiéra ve Spojených státech proběhne 28. srpna 2020.

Shrnutí děje[editovat | editovat zdroj]

Pět mladých mutantů objevuje své schopnosti. Jsou drženi v tajné základně a nuceni utíkat před dřívějšími prohřešky a bojovat o přežití.[2]

Danielle „Dani“ Moonstar, mladá domorodá Američanka z kmene Cheyenne, unikne zničení svého pobytu během tornáda. Během chaosu ji Daniin otec William skrývá, než ho zabije neviditelná entita, a zůstane jí jediným přeživším. Poté, co byl v bezvědomí, se Dani probudí v nemocnici, kterou vede doktorka Cecilia Reyesová. Reyes uklidňuje Dani a říká jí, že je mutant , a radí jí, aby zůstala v nemocnici, dokud se nedozví, jaké jsou její schopnosti, a ovládá je.

Dani je představena dalším čtyřem mladým teenagerům; Samuel "Sam" Guthrie, Illyana Rasputin, Roberto "Bobby" da Costa a Rahne Sinclair. Reyes přivedla každého z nich do nemocnice poté, co všichni utrpěli tragédii; Sam svrhl na svého otce a spolupracovníky celý důl, Roberto upálil svou přítelkyni k smrti, Rahne unikla své nábožensky přísné vesnici poté, co byla označena za čarodějnici, a Illyanu pronásledovala její minulost v dětském otroctví, které se projevuje jako jiné bytosti zvané „usmívající se muži“. Všichni projevují mutantní schopnosti; Roberto může manipulovat se sluneční energií , Sam může létat rychlostí trysky, Illyana má mezidimenzionální kouzelnické schopnosti a Rahne 'umožňuje jí proměnit se ve vlka. Samotná Reyes je mocná mutantka, která svým pacientům brání opustit zařízení obklopením nerozbitnými silovými poli.

Kolektivně je pět z nich přesvědčeno, že jsou vycvičeni, aby se připojili k X-Men , a proto je přísný dohled, stejně jako Reyes jim připomíná, že jsou považováni za nebezpečné a neměli by odejít, dokud nezvládnou své schopnosti. Dani se okamžitě spřátelí s Rahne a nakonec vytvoří romantický vztah, zatímco Illyana si Dani nadále znepřátelí. Když se Dani vrací zpět, zjistí, že Illyaniným jediným přítelem je maňásek fialového draka, kterému říká Lockheed. Skupina brzy začne mít děsivé vize svých minulých tragédií, z nichž jedna vede k tomu, že Rahne dostane značku do krku. Illyana vyvozuje, že vize jsou výsledkem projevu Daniných schopností; má schopnost vytvářet iluze na základě psychiky člověka. Reyes konzultuje své zaměstnavatele, společnost Essex Corporation , která jí dává pokyn, aby shromáždila Daniinu DNA a nechala ji utratit.

Když Reyes odvádí Dani, Rahne má podezření, že něco není v pořádku. Illyana a Sam jsou napadeni usmívajícími se muži, zatímco Roberto se snaží prorazit bariéru, která se zmenšila. Dani využívá své schopnosti k tomu, aby se dozvěděla o skutečných záměrech Reyese, než dorazí Rahne v podobě napůl vlka a ovládne Reyes a donutí ji uprchnout. Těchto pět se přeskupí a uvědomí si, že aby unikli, musí zabít Reyese, aby připravili silová pole o svůj zdroj energie. Najdou ji a Reyes je uvězní a odhalí, že je cvičila, aby byli vrahy pro Essex. Než dokáže Dani rozdrtit k smrti, přijde entita Demon Bear , která sledovala Dani a byla skutečným důvodem, proč byla její rezervace zničena, a zabije Reyes, který odhodil její tělo na zem.

Illyana svolává své schopnosti skákat mezi „limbem“ a rekrutuje skutečnou verzi Lockheed, aby se ujala Demon Bear. Nakonec se Sam a Roberto zapojili do boje a překonali svou nejistotu v procesu. Rahne se snaží dostat do bezvědomí Dani, dokud není nucena bojovat sama s Medvědem démonem. Dani navštíví duch jejího otce, který ji povzbuzuje, aby čelila svému strachu. Dani se probouzí a konfrontuje Démonského medvěda, uklidňuje jej v podrobení a umožňuje mu odpočívat. Jak se mění den, skupina, která si nyní říká Nové mutanty , se dozví, že silové pole je dole, a společně vyrazí tváří v tvář neznámému.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Anya Taylor-Joy Illyana Rasputin / Magik[3][4]
Maisie Williams Rahne Sinclair / Wolfsbane[3]
Charlie Heaton Sam Guthrie / Cannonball[5]
Henry Zaga Roberto da Costa / Sunspot[6]
Blu Hunt Danielle Moonstar / Mirage[7]
Alice Braga Cecilia Reyes[8]
Adam Beach William Lonestar

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The New Mutants (film) na anglické Wikipedii.

  1. Disney Reportedly Unimpressed With New Mutants Movie. ScreenRant [online]. 2019-08-13 [cit. 2019-11-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. VILKOMERSON, Sara. The New Mutants details revealed: X-Men franchise goes horror [online]. Entertainment Weekly, 2017-05-25 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b KIT, Borys. Rosario Dawson in Talks to Star in X-Men Spinoff 'New Mutants' [online]. The Hollywood Reporter, 2017-05-25 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. KIT, Borys. Anya Taylor-Joy, Maisie Williams Set to Star in 'X-Men' Spinoff 'New Mutants' (Exclusive) [online]. The Hollywood Reporter, 2017-05-11 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. KIT, Borys. 'Stranger Things' Star Charlie Heaton in Talks to Join 'X-Men' Spinoff 'New Mutants' (Exclusive) [online]. The Hollywood Reporter, 2017-05-31 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. N'DUKA, Amanda. ‘New Mutants’: Henry Zaga Set To Play Sunspot In ‘X-Men’ Spinoff [online]. Deadline.com, 2017-06-01 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. KIT, Borys. Fox's 'New Mutants' Casts Newcomer Blu Hunt in Danielle Moonstar Role (Exclusive) [online]. The Hollywood Reporter, 2017-06-02 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. KIT, Borys. Alice Braga Joins 'New Mutants' as Rosario Dawson Exits (Exclusive) [online]. The Hollywood Reporter, 2017-06-29 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]