Noví mutanti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Noví mutanti
Původní názevThe New Mutants
Země původuUSAUSA USA
Jazykangličtina
Délka94 minut
Žánrysci-fi
akční
horor
PředlohaNew Mutants od Chrise Claremonta a Boba McLeoda
ScénářJosh Boone
Knate Lee
RežieJosh Boone
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleAnya Taylor-Joy
Maisie Williamsová
Charlie Heaton
Henry Zaga
Blu Hunt
Alice Braga
ProdukceSimon Kinberg
Karen Rosenfelt
Lauren Shuler Donner
KameraPeter Deming
Výroba a distribuce
Premiéra28. srpna 2020
Česká premiéra27. srpna 2020
Produkční společnosti20th Century Studios
Marvel Entertainment
Genre Films
Sunswept Entertainment
TSG Entertainment
Distribuce20th Century Studios
Česká distribuceFalcon
Rozpočet67 000 000 $
Přístupnostnevhodný do 12 let
X-Men
X-Men: Dark Phoenix
Noví mutanti na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Noví mutanti (v anglickém originále The New Mutants) je americký superhrdinský film, který natočil režisér Josh Boone podle komiksů o New Mutants. Film je produkován a distribuován společností 20th Century Studios[1] a je třináctým a zároveň posledním filmem v sérii X-Men. Na scénáři spolupracovali Josh Boone a Knate Lee. Do hlavních rolích byli obsazeni Anya Taylor-Joy, Maisie Williamsová, Charlie Heaton, Henry Zaga, Blu HuntAlice Braga.

Film se natáčel v Bostonu od července do září 2017. Nejvíce záběrů pochází z Medfield State Hospital. V USA byla premiéra stanovena na 3. dubna 2020, z důvodu šíření koronaviru a následného zavírání kin bylo nicméně vydání filmu opožděno. V květnu pak bylo ohlášeno, že premiéra ve Spojených státech proběhne 28. srpna 2020.

Shrnutí děje[editovat | editovat zdroj]

Pět mladých mutantů objevuje své schopnosti. Jsou drženi v tajné základně a nuceni utíkat před dřívějšími prohřešky a bojovat o přežití.[2]

Danielle „Dani“ Moonstar, mladá domorodá Američanka z kmene Cheyenne, unikne zničení svého bydliště během tornáda. Během chaosu ji Daniin otec William skryje, než ho zabije neviditelná entita, a Dani zůstane jediným přeživším. Poté, co byla v bezvědomí, se Dani probudí v nemocnici, kterou vede doktorka Cecilia Reyesová. Reyes uklidňuje Dani a říká jí, že je mutant, a radí jí, aby zůstala v nemocnici, dokud se nedozví, jaké jsou její schopnosti, a ovládne je.

Dani je představena dalším čtyřem mladým teenagerům: Samuel "Sam" Guthrie, Illyana Rasputin, Roberto "Bobby" da Costa a Rahne Sinclair. Reyes přivedla každého z nich do nemocnice poté, co všichni utrpěli tragédii; Sam svrhl na svého otce a spolupracovníky celý důl, Roberto upálil svou přítelkyni k smrti, Rahne unikla své nábožensky přísné vesnici poté, co byla označena za čarodějnici, a Illyanu pronásledovala její minulost v dětském otroctví, ve kterém jí drželi jiné bytosti zvané „usmívající se muži“. Všichni projevují mutantní schopnosti, Roberto může manipulovat se sluneční energií, Sam může létat rychlostí trysky, Illyana má mezidimenzionální kouzelnické schopnosti a Rahne umožňuje jí proměnit se ve vlka. Samotná doktorka Reyes je mocná mutantka, která svým pacientům brání opustit zařízení obklopením nerozbitnými silovými poli.

Všech pět z nich je přesvědčeno, že jsou vycvičeni, aby se připojili k X-Menům, a proto je na ně přísný dohled. Doktorka Reyesová jim připomíná, že jsou považováni za nebezpečné a neměli by odejít, dokud nezvládnou své schopnosti. Dani se okamžitě spřátelí s Rahne a nakonec vytvoří romantický vztah, zatímco Illyana si Dani nadále znepřátelí. Když se Dani vrací zpět, zjistí, že Illyaniným jediným přítelem je maňásek fialového draka, kterému říká Lockheed. Skupina brzy začne mít děsivé vize svých minulých tragédií, z nichž jedna vede k tomu, že Rahne dostane značku do krku. Illyana vyvozuje, že vize jsou výsledkem projevu Daniných schopností, má schopnost vytvářet iluze na základě psychiky člověka. Reyes konzultuje své zaměstnavatele, společnost Essex Corporation, která jí dává pokyn, aby shromáždila Daniinu DNA a nechala ji utratit.

Když Reyes odvádí Dani, Rahne má podezření, že něco není v pořádku. Illyana a Sam jsou napadeni usmívajícími se muži, zatímco Roberto se snaží prorazit bariéru, která se zmenšila. Dani využívá své schopnosti k tomu, aby se dozvěděla o skutečných záměrech doktorky Reyes, než dorazí Rahne v podobě napůl vlka a ovládne Reyes a donutí ji uprchnout. Těchto pět se přeskupí a uvědomí si, že aby unikli, musí zabít Reyes, aby připravili silová pole o svůj zdroj energie. Poté co ji najdou, Reyes je uvězní a oni odhalí, že je cvičila, aby se stali vrahy pro Essex. Než dokáže Dani rozdrtit k smrti, přijde entita Demon Bear, která sledovala Dani a byla skutečným důvodem, proč byla její rezervace zničena, a zabije Reyes, a odhodí její tělo na zem.

Illyana použije své schopnosti skákat mezi „Limbem“ a rekrutuje skutečnou verzi Lockheeda, aby se ujala Demon Bear. Nakonec se Sam a Roberto zapojili do boje a překonali svou nejistotu v procesu. Rahne se snaží dostat Dani z bezvědomí, dokud není nucena sama bojovat s Medvědím démonem. Dani navštíví duch jejího otce, který ji povzbuzuje, aby čelila svému strachu. Dani se probouzí a konfrontuje Démonského medvěda, uklidňuje jej v podrobení a umožňuje mu odpočívat. Jak začíná den, skupina, která si nyní říká Noví Mutanti, se dozví, že silové pole zmizelo, a společně vyrazí tváří v tvář neznámému.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Anya Taylor-Joy Illyana Rasputin / Magik[3][4]
Maisie Williamsová Rahne Sinclair / Wolfsbane[3]
Charlie Heaton Sam Guthrie / Cannonball[5]
Henry Zaga Roberto da Costa / Sunspot[6]
Blu Hunt Danielle Moonstar / Mirage[7]
Alice Braga Cecilia Reyes[8]
Adam Beach William Lonestar

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The New Mutants (film) na anglické Wikipedii.

  1. Disney Reportedly Unimpressed With New Mutants Movie. Screen Rant [online]. 2019-08-13 [cit. 2019-11-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. VILKOMERSON, Sara. The New Mutants details revealed: X-Men franchise goes horror [online]. Entertainment Weekly, 2017-05-25 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b KIT, Borys. Rosario Dawson in Talks to Star in X-Men Spinoff 'New Mutants' [online]. The Hollywood Reporter, 2017-05-25 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. KIT, Borys. Anya Taylor-Joy, Maisie Williams Set to Star in 'X-Men' Spinoff 'New Mutants' (Exclusive) [online]. The Hollywood Reporter, 2017-05-11 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. KIT, Borys. 'Stranger Things' Star Charlie Heaton in Talks to Join 'X-Men' Spinoff 'New Mutants' (Exclusive) [online]. The Hollywood Reporter, 2017-05-31 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. N'DUKA, Amanda. ‘New Mutants’: Henry Zaga Set To Play Sunspot In ‘X-Men’ Spinoff [online]. Deadline.com, 2017-06-01 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. KIT, Borys. Fox's 'New Mutants' Casts Newcomer Blu Hunt in Danielle Moonstar Role (Exclusive) [online]. The Hollywood Reporter, 2017-06-02 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. KIT, Borys. Alice Braga Joins 'New Mutants' as Rosario Dawson Exits (Exclusive) [online]. The Hollywood Reporter, 2017-06-29 [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]