Přeskočit na obsah

Nová Británie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Satelitní snímek Nové Británie z června 2005

Nová Británie, dříve Neu Pommern (Nové Pomořansko), je největší ostrov v Bismarckově souostroví, které patří Papue-Nové Guineji. Na západ od Nové Británie za Dampierovou úžinou leží Nová Guinea, na východě Novou Británii odděluje Kanál svatého Jiří od ostrova Nové Irsko. Směrem na jih se rozprostírá Šalamounovo moře a na sever moře Bismarckovo.

Největšími městy na ostrově jsou Rabaul/Kokopo a Kimbe.

Ostrov ve tvaru půlměsíce o rozloze 35 145 km² je přibližně 600 km dlouhý a 80 km široký. Počet obyvatel je přibližně 395 000.

Nová Británie je administrativně rozdělena na dvě provincie:

  1. Východní Nová Británie s hlavním městem Kokopo (dříve Rabaul)
  2. Západní Nová Británie s hlavním městem Kimbe

Historie

Prvním Evropanem, který navštívil Novou Británii, byl William Dampier 27. února 1700. Pojmenoval ostrov latinským názvem Nova Britannia.

V listopadu 1884 vyhlásilo Německo protektorát nad souostrovím Nové Británie. Německá koloniální správa přejmenovala ostrovy Nová Británie a Nové Irsko na Nové Pomořansko (Neu-Pommern) a Nové Meklenbursko (Neu-Mecklenburg) a celé souostroví na Bismarckovo souostroví.

V roce 1909 byla domorodá populace odhadována na 190 000 a počet cizinců činil 773 (z toho 474 bělochů).

11. září 1914 se Nová Británie stala místem jedné z prvních bitev první světové války, když se australské síly na ostrově vylodily a následně jej dobyly.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku New Britain na anglické Wikipedii.

Externí odkazy