Noob

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Noob (slang. núb, noobie) je označení pro člověka, který dělá nějakou činnost, v níž není zběhlý, dělá ji poprvé nebo ji neumí. Vzniklo odvozením z anglického „new boy“ (nový chlapec - na školách, vojně) v šedesátých letech, který byl zkrácen na newbie a poté se vyvinula nejpoužívanější verze: noob. V normální mluvě se slovo noob nevyskytuje moc často. Nejvíce na toto označení narážíme v počítačových hrách. Když hráč jinému hráči řekne, že je noob, je to chápáno jako narážka, že to neumí, zatímco slovo newbie je bez hanlivého významu a označuje začátečníka, který se snaží v dané činnosti zlepšit a vyrovnat se zkušenějším.[1][2] Noob se naopak vůbec nesnaží se zlepšovat a poslouchat rady zkušenějších.

Při hraní počítačových her je obvyklé, že hráč musí snést označení noob i v momentech, kdy předvede z nejrůznějších příčin výkon hluboko pod jeho možnostmi, například díky začátečnické chybě.

Překlad[editovat | editovat zdroj]

Pro slovo noob není přesný překlad, ale chápe se jako synonymum ke slovům: začátečník nebo nešika. V češtině je běžnější výraz: lama, který se dá chápat podobně jako noob. Jedná se o výraz označující začátečníka, který se snaží působit dojmem zkušeného (hráče). Nejčastěji se tento výraz používá v PC a MMO hrách.

Tvary slova[editovat | editovat zdroj]

Kromě standardního noob se také často používají různé tvary z číslic a písmen nebo zdrobněliny. Jako příklad by se dala použít slova: n00b, noobie, Newbie, n00bík, Núúb, Nooblet, n00blet, Nab00 a nebo nula.

Občas je možné narazit na označení noobish, (česky noobské), které představuje nooba, jenž kromě špatného výkonu v dané činnosti a exhibicionismu ještě vede primitivní diskuzi, často s využitím nadměrného množství internetových zkratek (čili spam), čímž je obsah jeho sdělení naprosto nesrozumitelný a ostatní lidi jsou jeho chováním podrážděni.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. newbie na catb.com - definice slova. 10.10.2014.
  2. a b Noob na www.urbandictionary.com - definice a komentář od uživatele Slyke the Phoxenix. 10.10.2014.