Nivard František Krákora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
P. Nivard František Krákora, O.Cist.
Svěcení
Kněžské svěcení 1. července 1928 Litoměřice
Osobní údaje
Datum narození 15. července 1902
Místo narození Jirkov
Datum úmrtí 25. března 1975 (ve věku 72 let)
Místo úmrtí Horní Litvínov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nivard František Krákora (15. července 1902 Jirkov25. března 1975 Horní Litvínov[1]) byl český římskokatolický duchovní, osecký cisterciák a nositel cisterciácké řádové tradice na Osecku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako František Krákora v létě roku 1902, v mládí vstoupil do kláštera v Oseku, kde přijal řeholní jméno Nivard (podle bratra sv. Bernarda z Clairvaux, blahoslaveného Nivarda). Po teologických studiích byl 1. července 1928 v Litoměřicích[1] vysvěcen na kněze. Nejpozději od roku 1945 působil jako administrátor farnosti v Mariánských Radčicích, nedaleko Oseka. V roce 1946 byli němečtí osečtí cisterciáci odsunuti do Německa, a na Osecku zůstal pouze P. Krákora s formálním klášterním převorem, P. Kapicem. V roce 1956 odešel P. Kapic do důchodu a odstěhoval se k příbuzným do západních Čech. P. Krákorovi se podařilo udržet v klášterní farnosti v Radčicích až do smrti. V 60. letech byl okrskovým vikářem teplického vikariátu. Zemřel 25. března 1975, a je pohřben na mariánskoradčickém hřbitově.

Smrtí P. Krákory se přerušilo působení cisterciáků na Osecku. Radčická farnost postupně téměř vymřela a byla administrována z farností v okolí. Na odkaz P. Krákory navázal až v 90. letech 20. století osecký opat Bernhard Thebes, který obnovil v Radčicích konání bohoslužeb. V roce 2003 pak byl v Radčicích opět ustanoven sídelní duchovní správce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b TEISTER, František J. Kněžský nekrolog z Rohru. [s.l.]: Opatství Rajhrad, 2017. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KONOPÍK, Petr: Cisterciáci a osecký klášter ve 20. století (dostupné online)

Související články[editovat | editovat zdroj]