Neznámý od jezera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Neznámý od jezera
Jezero, kde byl film natočen
Jezero, kde byl film natočen
Základní informace
Původní název L'inconnu du lac
Země FrancieFrancie Francie
Jazyk francouzština
Délka 100 min
Žánr thriller / drama
Scénář a režie Alain Guiraudie
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Pierre Deladonchamps
Christophe Paou
Patrick d'Assumçao
Jérôme Chappatte
Kamera Claire Mathon
Střih Jean-Christophe Hym
Výroba a distribuce
Premiéra Francie 17. května 2013
Neznámý od jezera na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neznámý od jezera (L'inconnu du lac) je francouzský hraný film z roku 2013, který režíroval Alain Guiraudie podle vlastního scénáře. Snímek měl světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 17. května 2013 v rámci přehlídky Un certain regard, jehož cenu získal. V ČR byl uveden v roce 2014 na filmovém festivalu Febiofest.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Franck tráví léto u jezera, kde vyhledává náhodné homosexuální milostné známosti. Seznámí se s Henrim, který se straní lidí. Henri je lesní dělník, je zde na dovolené sám, protože se právě rozešel se svou přítelkyní. Franck pokukuje po atraktivním muži, který se objevuje na pláži se svým partnerem. Večer, kdy je pláž liduprázdná, pozoruje oba muže, jak spolu plavou ve vodě. Je svědkem toho, jak muž svého partnera utopí. I přesto s ním naváže vztah. Dozví se, že se jmenuje Michel. Po několika dnech je nalezeno tělo a úmrtí vyšetřuje inspektor Damroder, který postupně vyslýchá muže na pláži. Henri odhalí, že Michel svého přítele utopil a Michel jej zavraždí. Franck je svědkem této vraždy, stejně jako následné vraždy inspektora Damrodera a před Michelem se ukryje v lese. Je večer, stmívá se a u jezera zůstává jen vrah a Franck.

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Film obsahuje množství erotických scén, včetně záběrů ejakulace a orálního sexu, především mezi postavami Francka a Michela, kteří hrají v dlouhých pasážích zcela nazí. Film není doprovázen žádnou hudbou a byl natočen jako čistě exteriérový film s přirozeným osvětlením. Natáčelo se u jezera Lac de Sainte-Croix nedaleko Grand canyon du Verdon. Režisér a scenárista má ve filmu malou roli jako Philippův přítel.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Pierre Deladonchamps Franck
Christophe Paou Michel
Patrick d'Assumçao Henri
Jérôme Chappatte Inspektor Damroder
Mathieu Vervisch Eric
Emmanuel Daumas Philippe
François-Renaud Labarthe Pascal Ramière

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Queer Palm a Un certain regard na filmovém festivalu v Cannes
  • Nominace na cenu Louise Delluca v kategorii nejlepší film
  • Lumièrova cena: nominace v kategorii nejlepší herec (Pierre Deladonchamps)
  • Cena César v kategorii nejslibnější herec (Pierre Deladonchamps) a sedm nominací v dalších kategoriích: nejlepší film, nejlepší režie (Alain Guiraudie), nejlepší herec ve vedlejší roli (Patrick d'Assumçao), nejlepší originální scénář (Alain Guiraudie), nejlepší kamera (Claire Mathon), nejlepší zvuk (Philippe Grivel, Nathalie Vidal) a nejlepší střih (Jean-Christophe Hym)