Nezahualcóyotl (Acolhua)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nezahualcóyotl
ImgNezahualcoyotll.jpg
Narození 28. dubna 1402
Texcoco de Mora
Úmrtí 4. června 1472 (ve věku 70 let)
Texcoco de Mora
Povolání básník a filozof
Děti Nezahualpilli
Rodiče Ixtlilxochitl I
Příbuzní Cacamatzin a Ixtlilxochitl II (vnuci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nezahualcóyotl (28. dubna 1402 Texcoco4. června 1472 tamtéž) byl vladař předkolumbovského městského státu Texcoco a významný básník a myslitel píšící v jazyce nahuatl.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho celé jméno bylo Nezahualcoyōtly Acolmiztli, což znamená „postící se kojot, jaguáří tlapa“. Jeho otcem byl Ixtlilxochitl I., náčelník kmene Acolhua sídlící v Texcocu. Mladému Nezahualcóyotlovi se dostalo vzdělání v elitní škole calmécac. V roce 1418 napadl Texcoco Tezozómoc, vládce sousedního státu Azcapotzalco, který město dobyl a jeho vojáci zabili Ixtlilxochitliho. Následník trůnu musel uprchnout k příbuzným do Tenochtitlánu, teprve roku 1426 mu Tezozómoc dovolil vrátit se do Texcoca. Brzy nato však Tezozómoc zemřel a jeho nástupce Maxtla začal usilovat Nezahualcóyotlovi jakožto legitimnímu následovníku o život. Nezahualcóyotl se musel skrývat v horách, podařilo se mu však získat pro svůj odboj řadu stoupenců a nakonec se proti Maxtlovi spojil i s městskými státy Tenochtitlán a Tlacopán. Tato koalice, která se stala zárodkem Aztécké říše, uchvatitele porazila i díky Nezahualcóyotlovu strategickému umění a roku 1431 získal Nezahualcóyotl titul tlatoaniho v Texcocu.

Jeho vláda se vyznačovala řadou osvícených reforem, které učinily Texcoco nejvyspělejší zemí tehdejší Mezoameriky, již nazval historik Lorenzo Boturini Benaduci Athénami Nového světa. Zřídil poradní sbor učenců zvaný tlamatini, s nímž vypracoval nový zákoník, podporoval školství a archivaci starých kodexů, nechal vybudovat nový palác podle vlastního architektonického projektu, zakládal parky, zavlažovací zařízení, veřejné lázně i velký zvěřinec. Snažil se také o reformu náboženského systému založeného na kultu války a hromadných lidských obětech, přičemž vycházel z vlastní životní zkušenosti válečného uprchlíka. Neměl však takovou moc, aby mohl obětování zcela zrušit, dosáhl jen zmírnění jeho rozsahu.

Značného věhlasu dosáhl Nezahualcóyotl jako autor lyrické poezie, kterou koncem 16. století přeložil do španělštiny jeho vzdálený potomek Juan Bautista Pomar. Významný je zejména cyklus Úzkost světa, v němž se radost ze života a oslava jeho krás pojí s tragickým pocitem individuální smrtelnosti a nepoznatelnosti skutečné pravdy. S tím souvisí i jeho pokus o vytvoření náboženské koncepce, v níž Tloque Nahuaque (oslovovaný jako „dárce života“ a „pán bezprostřední blízkosti“), který má spíše podobu nehmotného principu, nahradil krvavého boha války Huitzilopochtliho.

Je po něm pojmenováno město Nezahualcóyotl, přehrada Nezahualcóyotl a endemická ryba Xiphophorus nezahualcoyotl, jeho portrét je na mexické bankovce v hodnotě sto pesos.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Acolmitzli Nezahualcóyotl: Rozezni svůj atabal. Votobia, Olomouc 1996. ISBN 80-7198-155-9. Předmluva Ludmila Holková, doslov Oldřich Kašpar

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]