Nezahualcóyotl (Acolhua)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nezahualcóyotl
Narození26. dubna 1402
Texcoco de Mora
Úmrtí4. června 1472 (ve věku 70 let)
Texcoco de Mora
Povoláníbásník a filozof
DětiNezahualpilli
RodičeIxtlilxochitl I
PříbuzníCacamatzin a Ixtlilxóchitl II (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nezahualcóyotl (28. dubna 1402 Texcoco4. června 1472 tamtéž) byl vladař předkolumbovského městského státu Texcoco a významný básník a myslitel píšící v jazyce nahuatl.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho celé jméno bylo Nezahualcoyōtly Acolmiztli, což znamená „Postící se kojot - Tlapa pumy“. Jeho otcem byl Ixtlilxochitl I., náčelník kmene Acolhua sídlící v Texcocu. Mladému Nezahualcóyotlovi se dostalo vzdělání v elitní škole calmécac. V roce 1418 napadl Texcoco Tezozómoc, vládce sousedního státu Azcapotzalco, který město dobyl a jeho vojáci zabili Ixtlilxochitliho. Následník trůnu se musel skrývat v horách, ale nakonec se mu podařilo uprchnout k příbuzným do Tenochtitlánu, teprve roku 1426 mu Tezozómoc dovolil vrátit se do Texcoca. Brzy nato však Tezozómoc zemřel a jeho nástupce Maxtla začal usilovat Nezahualcóyotlovi jakožto legitimnímu následovníku o život. Nezahualcóyotl se musel skrývat v horách, podařilo se mu však získat pro svůj odboj řadu stoupenců a nakonec se proti Maxtlovi spojil i s městskými státy Tenochtitlán a Tlacopán. Tato koalice, která se stala zárodkem Aztécké říše, uchvatitele porazila i díky Nezahualcóyotlovu strategickému umění. Roku 1431 byl Maxtla uvězněn a obětován, zatímco Nezahualcóyotl získal titul tlatoaniho v Texcocu.

Jeho vláda se vyznačovala řadou osvícených reforem, které učinily Texcoco nejvyspělejší zemí tehdejší Mezoameriky, již nazval historik Lorenzo Boturini Benaduci Athénami Nového světa. Zřídil poradní sbor učenců zvaný tlamatini, s nímž vypracoval nový zákoník, podporoval školství a archivaci starých kodexů, nechal vybudovat nový palác podle vlastního architektonického projektu, zakládal parky, zavlažovací zařízení, veřejné lázně i velký zvěřinec. Snažil se také o reformu náboženského systému založeného na kultu války a hromadných lidských obětech, přičemž vycházel z vlastní životní zkušenosti válečného uprchlíka. Sám preferoval kult abstraktního, svrchovaného boha Tloque Nahuaqueho (jehož ve své poezii oslavil jako „dárce života“ a „pána bezprostřední blízkosti“), ale neměl takovou moc, aby jím mohl zcela nahradit kult krvavého boha války Huitzilopochtliho, spojený s lidskými oběťmi. Dosáhl jen zmírnění množství obětovaných.

Značného věhlasu dosáhl Nezahualcóyotl jako autor duchovní a lyrické poezie, kterou koncem 16. století přeložil do španělštiny jeho vzdálený potomek Juan Bautista Pomar. Významný je zejména cyklus Úzkost světa, v němž se radost ze života a oslava jeho krás pojí s tragickým pocitem individuální smrtelnosti a nepoznatelnosti skutečné pravdy.

Je po něm pojmenováno město Nezahualcóyotl, přehrada Nezahualcóyotl a endemická rybka mečovka horská (Xiphophorus nezahualcoyotl), jeho portrét je na mexické bankovce v hodnotě sto pesos.

Ukázka Nezahualcóyotlovy básně[editovat | editovat zdroj]

Nehuatl ni-ctlazotla in centzontototl i-cuica-uh,
Já / 1. os.+milovat / akuz. / drozdec mnohohlasý / jeho+zpívat+nominalizační sufix.
Já miluji drozdcův zpěv,

nehuatl nictlazotla in chalchihuitl itlapaliz,
já / 1. os.+milovat / akuz. / nefrit / jeho+ barva
miluji barvu nefritů,

ihuan in ahuiyac-me xochime,
také / akuz. / vůně+pl. / květina+pl.
a také vůně květin,

zan oc cenca no-icniuh-tzin in tlacatl.
ale / ještě / víc / můj.+přítel+honorifikum / akuz. / člověk
víc však svého drahého přítele člověka

Nehuatl ni-ctazotla.
Já / 1. os. sg+milovat.
já miluji.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Acolmitzli Nezahualcóyotl: Rozezni svůj atabal. Votobia, Olomouc 1996. ISBN 80-7198-155-9. Předmluva Ludmila Holková, doslov Oldřich Kašpar

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]