Neuralgie trojklaného nervu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Neuralgie trojklaného nervu
Znázornění trojklanného nervu (zvýrazněn žlutě). Gray's Anatomy, 1918
Znázornění trojklanného nervu (zvýrazněn žlutě). Gray's Anatomy, 1918
Klasifikace
MKN-10 G50.0
MeSH D014277

Neuralgie trojklaného nervu (neuralgie trigeminu) je bolestivé chronické onemocnění tohoto nervu, které v širším smyslu může být vyvolané různými příčinami (anatomickými, poraněním i infekcí).

Esenciální neuralgie[editovat | editovat zdroj]

Pravou, tzv. esenciální neuralgii, charakterizují bleskově vznikající bolestí, které vždy postihují pouze jednu polovinu obličeje. Tyto šlehající bolesti, které jsou často vnímány jako bolest zubů, jsou pro tuto neuralgii typické. Vzniku bolestí předchází většinou zarudnutí postižené oblasti kůže a kromě toho nos, slzné a slinné žlázy vylučují větší množství sekretů než normálně. Po každém záchvatu bolesti je postižena oblast kůže na malou chvíli jakoby otupená a necitlivá.

Toto onemocnění zachvacuje většinou pouze jednu z tří větví trojklaného nervu. Postiženi bývají spíše starší lidé.

Možnosti chybné diagnózy[editovat | editovat zdroj]

Neuralgie druhé a třetí větve trojklaného nervu se často projevuje především bolestí zubů, což může někdy vést k nesprávné diagnóze. V případě, že si lékař – především zubař – neuvědomí, že tyto potíže by mohly být způsobeny neuralgií trojklaného nervu, může nevhodnými zákroky (např. vytržením podezřelých zdravých zubů) ještě více poškodit zdraví pacienta.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paralysis na anglické Wikipedii.