Neuralgie trojklaného nervu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Neuralgie trojklaného nervu
Znázornění trojklaného nervu (zvýrazněn žlutě). Gray's Anatomy, 1918
Znázornění trojklaného nervu (zvýrazněn žlutě). Gray's Anatomy, 1918
Klasifikace
MKN-10G50.0
MeSHD014277
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neuralgie trojklaného nervu (neuralgie trigeminu) je bolestivé chronické onemocnění tohoto nervu, které může být v širším smyslu vyvolané různými problémy, například anatomickými disproporcemi, poraněním či infekcí. Je považována za jednu z nejbolestivějších poruch známých medicíně a často vede k depresi.

Esenciální neuralgie[editovat | editovat zdroj]

Pravou, tzv. esenciální neuralgii, charakterizují bleskově vznikající, šlehající bolesti, které vždy postihují pouze jednu polovinu obličeje. Často jsou vnímány jako bolest zubů. Vzniku bolestí předchází většinou zarudnutí postižené oblasti kůže a kromě toho nos, slzné a slinné žlázy vylučují větší množství sekretů než normálně. Po každém záchvatu bolesti je postižená oblast kůže na malou chvíli jakoby otupená a necitlivá.

Toto onemocnění zachvacuje většinou pouze jednu z tří větví trojklaného nervu. Postiženi bývají spíše starší lidé.

Možnosti chybné diagnózy[editovat | editovat zdroj]

Neuralgie druhé a třetí větve trojklaného nervu se často projevuje především bolestí zubů, což může někdy vést k nesprávné diagnóze. V případě, že si lékař – především zubař – neuvědomí, že tyto potíže by mohly být způsobeny neuralgií trojklaného nervu, může nevhodnými zákroky, např. vytržením podezřelých zdravých zubů, ještě více poškodit zdraví pacienta.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paralysis na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]