Nesna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nesna
poloostrov Nesna (vpředu), ostrov Tomma (uprostřed), ostrov Hadnesøya (vpravo), ostrov Hugla (vlevo)
poloostrov Nesna (vpředu), ostrov Tomma (uprostřed), ostrov Hadnesøya (vpravo), ostrov Hugla (vlevo)
Nesna – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátNorskoNorsko Norsko
Nesna
Nesna
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha183,2 km²
Počet obyvatel1 808
Hustota zalidnění10,0 obyv./km²
Správa
StarostaMarit Bye
Vznik1837
Oficiální webwww.nesna.kommune.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nesna je samosprávné území (kommune) v kraji Nordland v Norsku. Spadá pod tradiční oblast Helgeland. Administrativním centrem samostatné správní jednotky je obec Nesna. Mezi další obce v Nesně patří Handnesneset, Husby, Saura a Vikholmen.

Mapa samosprávného území Nesna

Nesna se skládá ze tří ostrovů: Tomma, Hugla (svými obyvateli nazývaná "Hugløy") a Handnesøya; a jednoho poloostrova, který nese jméno samosprávného území, Nesna. V Husby na ostrově Tomma se nachází stará usedlost Husby (norsky: Hosbygodset).

Hurtigruten, norská lodní pošta, v češtině někdy zvaná Rychlá cesta, připlouvá do přístavu v Nesně dvakrát denně. Loď směřující na sever připlouvá v 5:30, loď plující k jihu pak v 11:15. Nesna také pro kraj Nordland představuje centrum vzdělanosti. Nachází se zde univerzita Nesna University College a střední škola KVN High School.

Obecné informace[editovat | editovat zdroj]

Pohled na ostrov Tomma

Samostatně správní oblast Nesna byla založena 1. ledna 1838. Západní část (počet obyvatel: 1 348) se od Nesny oddělila 1. července 1888, a vznikla tak nová správní jednotka Dønnes. V Nesně tak zůstalo 2 958 obyvatel. 1. ledna 1919 byla farma Bardalssjøen (počet obyvatel: 4) převedena od správní jednotky Hemnes k Nesně. V roce 1945 se malá část jižní Nesny (počet obyvatel: 26) stala součástí k správní jednotky Leirfjord.

1. ledna 1962 byla část ostrova Løkta (počet obyvatel: 80) převedena od Nesny ke správní jednotce Dønna. 1. ledna pak byla oblast farmy Bardalssjøen, která leží na jih od Ranafjordu, převedena k Leirfjordu. Toho samého data se část Nesny okolo vnitřní části Sjonafjordu stala součástí samosprávní jednotky Rana.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název samostatně správní jednotky (původně farnosti) vychází z označení pro místní farmu Nesna (ve staré severštině: Nesnar), pocházející z doby, kdy byl v Nesně postaven první kostel. Jméno je odvozeno ze slova nes, které znamená mys. Historicky se jméno psalo Nesne.[1]

Znak[editovat | editovat zdroj]

Znak pochází z moderní doby, Nesně byl udělen 23. června 1989. Znak vychází ze jména samostatně správní jednotky, protože zobrazuje žlutý mys nebo poloostrov obklopený modrou vodou (nes znamená v norštině mys).[2]

Kostely[editovat | editovat zdroj]

Kostel v Nesně

V Nesně se nachází jedna farnost (sokn) spadající pod norskou církev. Je součástí děkanátu Nord-Helgeland v diecézi Sør-Hålogaland.

Kostely v Nesně
Farnost

(Sokn)

Název kostela Umístění
kostela
Rok výstavby
Nesna Kostel v obci Nesna Nesna 1880
Kaple na ostrově Hadnesøya Saura 1969
Kaple v obci Husby Husby 1905

Správa[editovat | editovat zdroj]

Všechny samostatně správní jednotky v Norsku, včetně Nesny, zodpovídají za základní vzdělání (do 10. třídy), ambulantní zdravotní péči, péči o seniory, služby spojené s nezaměstnaností a ostatní sociální služby, územní plánování, hospodářský růst a správa silnic na území samostatně správní jednotky. V čele stojí městské zastupitelstvo volených zástupců, kteří zodpovídají za volbu starosty.

Městské zastupitelstvo[editovat | editovat zdroj]

Městské zastupitelstvo (KommunestyrKommunestyree tvořeno 17 zástupci, kteří jsou voleni každé čtyři roky. Současné stranové zastoupení je následovné:[3]

Nesna Kommunestyre 2015–2019

Název strany Název strany v norštině Počet zástupců
Norská strana práce Arbeiderpartiet 7
Konzervativní strana Høyre 3
Strana zelených Miljøpartiet De Grønne 1
Strana středu Senterpartiet 3
Socialistická strana levice Sosialistisk Venstreparti 3
Celkový počet členů 17

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nesna na anglické Wikipedii.

  1. RYGH, Oluf. Norske gaardnavne: Nordlands amt. 16. vyd. Kristiania, Norsko: W. C. Fabritius & sønners bogtrikkeri, 1905. 119 s. Dostupné online. 
  2. Nesna - Kommune i Nordland, Store norske leksikon, 2012-01-24, http://snl.no/Nesna/kommune_i_Nordland (Norsky)
  3. Tabulka: Členové místních zastupitelstev podle stranové/volební příslušnosti ve volbách do městských zastupitelstev [online]. Norský statistický úřad, 2015. Dostupné online. (Norsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]