Přeskočit na obsah

Nesna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nesna
poloostrov Nesna (vpředu), ostrov Tomma (uprostřed), ostrov Hadnesøya (vpravo), ostrov Hugla (vlevo)
poloostrov Nesna (vpředu), ostrov Tomma (uprostřed), ostrov Hadnesøya (vpravo), ostrov Hugla (vlevo)
Nesna – znak
znak
Nesna – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+01:00
StátNorskoNorsko Norsko
KrajNordland
OblastHelgeland
Nesna
Nesna
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha183,2 km²
Počet obyvatel1 808
Hustota zalidnění10 obyv./km²
Správa
StarostaMarit Bye
Vznik1837
Oficiální webwww.nesna.kommune.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nesna je samosprávné území (kommune) v kraji Nordland v Norsku. Spadá pod tradiční oblast Helgeland. Administrativním centrem samostatné správní jednotky je obec Nesna. Mezi další obce v Nesně patří Handnesneset, Husby, Saura a Vikholmen.

Mapa samosprávného území Nesna

Nesna se skládá ze tří ostrovů: Tomma, Hugla (svými obyvateli nazývaná "Hugløy") a Handnesøya; a jednoho poloostrova, který nese jméno samosprávného území, Nesna. V Husby na ostrově Tomma se nachází stará usedlost Husby (norsky: Hosbygodset).

Hurtigruten, norská lodní pošta, v češtině někdy zvaná Rychlá cesta, připlouvá do přístavu v Nesně dvakrát denně. Loď směřující na sever připlouvá v 5:30, loď plující k jihu pak v 11:15. Nesna také pro kraj Nordland představuje centrum vzdělanosti. Nachází se zde univerzita Nesna University College a střední škola KVN High School.

Obecné informace[editovat | editovat zdroj]

Pohled na ostrov Tomma

Samostatně správní oblast Nesna byla založena 1. ledna 1838. Západní část (počet obyvatel: 1 348) se od Nesny oddělila 1. července 1888, a vznikla tak nová správní jednotka Dønnes. V Nesně tak zůstalo 2 958 obyvatel. 1. ledna 1919 byla farma Bardalssjøen (počet obyvatel: 4) převedena od správní jednotky Hemnes k Nesně. V roce 1945 se malá část jižní Nesny (počet obyvatel: 26) stala součástí k správní jednotky Leirfjord.

1. ledna 1962 byla část ostrova Løkta (počet obyvatel: 80) převedena od Nesny ke správní jednotce Dønna. 1. ledna pak byla oblast farmy Bardalssjøen, která leží na jih od Ranafjordu, převedena k Leirfjordu. Toho samého data se část Nesny okolo vnitřní části Sjonafjordu stala součástí samosprávní jednotky Rana.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název samostatně správní jednotky (původně farnosti) vychází z označení pro místní farmu Nesna (ve staré severštině: Nesnar), pocházející z doby, kdy byl v Nesně postaven první kostel. Jméno je odvozeno ze slova nes, které znamená mys. Historicky se jméno psalo Nesne.[1]

Znak[editovat | editovat zdroj]

Znak pochází z moderní doby, Nesně byl udělen 23. června 1989. Znak vychází ze jména samostatně správní jednotky, protože zobrazuje žlutý mys nebo poloostrov obklopený modrou vodou (nes znamená v norštině mys).[2]

Kostely[editovat | editovat zdroj]

Kostel v Nesně

V Nesně se nachází jedna farnost (sokn) spadající pod norskou církev. Je součástí děkanátu Nord-Helgeland v diecézi Sør-Hålogaland.

Kostely v Nesně
Farnost

(Sokn)

Název kostela Umístění
kostela
Rok výstavby
Nesna Kostel v obci Nesna Nesna 1880
Kaple na ostrově Hadnesøya Saura 1969
Kaple v obci Husby Husby 1905

Správa[editovat | editovat zdroj]

Všechny samostatně správní jednotky v Norsku, včetně Nesny, zodpovídají za základní vzdělání (do 10. třídy), ambulantní zdravotní péči, péči o seniory, služby spojené s nezaměstnaností a ostatní sociální služby, územní plánování, hospodářský růst a správa silnic na území samostatně správní jednotky. V čele stojí městské zastupitelstvo volených zástupců, kteří zodpovídají za volbu starosty.

Městské zastupitelstvo[editovat | editovat zdroj]

Městské zastupitelstvo (KommunestyrKommunestyree tvořeno 17 zástupci, kteří jsou voleni každé čtyři roky. Současné stranové zastoupení je následovné:[3]

Nesna Kommunestyre 2015–2019

Název strany Název strany v norštině Počet zástupců
Norská strana práce Arbeiderpartiet 7
Pravicová konzervativní strana Høyre 3
Strana zelených Miljøpartiet De Grønne 1
Strana středu Senterpartiet 3
Socialistická strana levice Sosialistisk Venstreparti 3
Celkový počet členů 17

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nesna na anglické Wikipedii.

  1. RYGH, Oluf. Norske gaardnavne: Nordlands amt. 16. vyd. Kristiania, Norsko: W. C. Fabritius & sønners bogtrikkeri, 1905. 119 s. Dostupné online. 
  2. Nesna - Kommune i Nordland, Store norske leksikon, 2012-01-24, http://snl.no/Nesna/kommune_i_Nordland (Norsky)
  3. Tabulka: Členové místních zastupitelstev podle stranové/volební příslušnosti ve volbách do městských zastupitelstev [online]. Norský statistický úřad, 2015. Dostupné online. (Norsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]