Neprůstřelné sklo
Neprůstřelné sklo je sklo s vysokou odolností proti nárazu vystřeleného projektilu. Používá se např. pro okna významných budov nebo automobilů, které chrání před ozbrojenými útoky a vzdoruje střelám i výbuchům. Dalším běžným místem použití jsou kabiny bitevních letadel a vrtulníků. Také se běžně využívá u přepážek finančních institucí, pošt a podobně.
Neprůstřelná skla bývají vyrobena buď z polykarbonátů, nebo z vrstveného laminovaného skla. V tomto sendvičovém uspořádání dodávají tabule skla potřebnou tvrdost a laminovací fólie, kterou jsou tyto tabule spojeny, zase pružnost. Tabule neprůstřelného skla má tloušťku více než 2,5 cm.[1]
Jakékoliv takové sklo lze prostřelit projektily, které jejich pevnost překonají. Zasklení kabiny bitevního vrtulníku AH-64 Apache je kupříkladu odolné do ráže 12,7 mm. Předpokládá se ale, že nebude více zásahů do stejného místa. Krom toho se, zejména opakovanými zásahy, stává i neprůstřelné sklo dosti neprůhledným.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ ODČENÁŠKOVÁ, Martina. Tenčí a lehčí neprůstřelné sklo. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2009-09-14 [cit. 2020-06-10]. Dostupné online.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu neprůstřelné sklo na Wikimedia Commons