Přeskočit na obsah

Neprůstřelné sklo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tabule neprůstřelného skla po pokusu o rozbití lupičem

Neprůstřelné sklo je sklo s vysokou odolností proti nárazu vystřeleného projektilu. Používá se např. pro okna významných budov nebo automobilů, které chrání před ozbrojenými útoky a vzdoruje střelám i výbuchům. Dalším běžným místem použití jsou kabiny bitevních letadel a vrtulníků. Také se běžně využívá u přepážek finančních institucí, pošt a podobně.

Neprůstřelná skla bývají vyrobena buď z polykarbonátů, nebo z vrstveného laminovaného skla. V tomto sendvičovém uspořádání dodávají tabule skla potřebnou tvrdost a laminovací fólie, kterou jsou tyto tabule spojeny, zase pružnost. Tabule neprůstřelného skla má tloušťku více než 2,5 cm.[1]

Jakékoliv takové sklo lze prostřelit projektily, které jejich pevnost překonají. Zasklení kabiny bitevního vrtulníku AH-64 Apache je kupříkladu odolné do ráže 12,7 mm. Předpokládá se ale, že nebude více zásahů do stejného místa. Krom toho se, zejména opakovanými zásahy, stává neprůstřelné sklo i dosti neprůhledným.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ODČENÁŠKOVÁ, Martina. Tenčí a lehčí neprůstřelné sklo. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2009-09-14 [cit. 2020-06-10]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]