Bezpečnostní sklo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poničené bezpečnostní sklo
Možná hledáte: Tvrzené sklo.

Bezpečnostní sklo je typ skla sloužící k ochraně osob. Sklo odolává úderům a nárazům, v případě, že se tříští, vznikají malé neostré plošky, u kterých se zmenšuje pravděpodobnost zranění člověka. Bezpečnostní skla jsou vyráběna různými technikami a dělí se do několika kategorií podle účelu. V České republice jsou pro tato skla normy ČSN.

Vrstvené bezpečnostní sklo[editovat | editovat zdroj]

Je tvořeno tabulemi skla, které jsou spojené polyvinylbutyralovou fólií. Skládá se ze dvou nebo více tabulí skla různých vlastností. Spojení tabulí skla polyvinylbutarylovou fólií dává sklu pevnost a pružnost. Takové sklo odolává nárazu či úderu tupého nebo ostrého předmětu v tom smyslu, že nedojde k jeho roztříštění. Sklo je rozbité, ale drží svoji konzistenci. V případě požadavku na neprůstřelné sklo se kombinuje několik vrstev skla a fólie.

Taková skla se používají ve výtazích, automobilech (čelní okna) či přízemích a vysokých patrech budov. Brání zranění osob stojících poblíž skla, ale také zpomalují průnik osob, ať už z objektu (nemožnost vypadnutí z okna mrakodrapu při rozbití skla), nebo do objektu (zloději).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]