Nejlepší způsob chůze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nejlepší způsob chůze
Původní název La meilleure façon de marcher
Země FrancieFrancie Francie
Jazyk francouzština
Délka 82 min
Žánr drama
Scénář Luc Béraud
Claude Miller
Režie Claude Miller
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Patrick Dewaere
Patrick Bouchitey
Christine Pascal
Hudba Alain Jomy
Kamera Bruno Nuytten
Střih Jean-Bernard Bonis
Výroba a distribuce
Premiéra Francie 3. března 1976
Nejlepší způsob chůze na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nejlepší způsob chůze (La meilleure façon de marcher) je francouzský hraný film z roku 1976, který režíroval Claude Miller podle vlastního scénáře. Film popisuje vztah dvou odlišných vedoucích na dětském táboře.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává v létě roku 1960 na letním dětském táboře. Každý ze šesti vedoucích má na starosti skupinu dětí. Philippe je synem zdejšího ředitele a se svou skupinou připravuje divadelní představení. Naopak Marc vede děti ve skupině téměř s vojenskou kázní a převážně sportují. Zatímco Philippe je intelektuálně založený, Marc si zakládá na své mužnosti a maskulinitě. Jednoho večera Marc překvapí Philippa v jeho pokoji, jak se převléká do ženských šatů. Philippe se od té doby stane terčem jeho posměšků a ironických narážek. Philippe se sice snaží s Marcem udobřit, ale marně. Za Philippem přijíždí jeho přítelkyně Chantal. Marc se jí dvoří, ale ona nesnáší takový typ arogantních sebestředných mladíků. Vzájemné nepřátelství mezi Philippem a Marcem vyvrcholí na závěrečném maškarním bále, kde se poperou.

Příběh pokračuje o několik let později v Paříži, kdy se oba potkávají. Marc pracuje jako realitní agent a Philippe s přítelkyní Chantal si od něj pronajímají byt.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Patrick Dewaere Marc
Patrick Bouchitey Philippe
Christine Pascal Chantal
Claude Piéplu ředitel
Marc Chapiteau Gérard
Michel Blanc Raoul Deloux
Michel Such Léni
Franck d'Ascanio Hervé

Okolnosti natáčení[editovat | editovat zdroj]

  • Název filmu je odvozen od pochodové písně oblíbené na dětských táborech: La meilleure façon de marcher, c'est encore la nôtre, c'est de mettre un pied devant l'autre et de recommencer. (Nejlepší způsob chůze je ten náš, tj. klást nohu jednu před druhou a znovu)
  • Původně měl roli Marca hrát herec Philippe Léotard.
  • Režisér Claude Miller se při natáčení některých scén inspiroval vlastními zkušenostmi z letních táborů, jako když Marc nutí děti, aby spaly pouze na pravém boku (čímž se mělo zabránit masturbaci).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • César: nejlepší kamera (Bruno Nuytten)
    • nominace: nejlepší film, nejlepší režie (Claude Miller), nejlepší scénář (Luc Béraud, Claude Miller), nejlepší herec (Patrick Dewaere), nejlepší zvuk (Paul Lainé)