Nehoda metra v Římě (2006)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nehoda metra v Římě
StátItálieItálie Itálie
MístoVittorio Emanuele metro station
Datum17. října 2006
Zemřelých1
Zraněných145
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nehoda metra v Římě v roce 2006 se udála dne 17. října 2006 v 9:37 místního času (07:37 UTC), kdy první vlak metra narazil do druhého vlaku, ze kterého vystupovali cestující ve stanici metra náměstí Piazza Vittorio Emanuele II (nebo Vittorio Emanuele) v centru města. Při nehodě zahynula 30letá Alessandra Lisi a dalších asi 145 lidí bylo zraněno,[1] u desítek z nich došlo k život ohrožujícímu zranění.

Na celé Lince A římského metra byl okamžitě přerušen provoz a oblast nad stanicí, tj. náměstí Piazza Vittorio Emanuele II byla uzavřena policií a záchranáři postavili polní nemocnici, kde byly ošetřeny desítky lidí. Zranění byli postupně k dalšímu ošetření transportováni do různých římských nemocnic, nejvíce jich přijala nejbližší Complesso Ospedaliero San Giovanni - Addolorata.

Oficiální příčina nehody nebyla uvedena, úřady však uvedly, že příčinou nebyl teroristický útok. Několik cestujících uvedlo, že řidič jedoucího vlaku nezastavil na červenou a že vlak jel podivně již v předchozích stanicích. Bývalý řidič uvedl, že jedoucí vlak měl v minulosti na zkušebních jízdách problémy s brzdami.[1]

Možné vysvětlení nehody může spočívat v nedorozumění mezi řidičem a dispečinkem, které mohlo povolit vlaku, aby přejel k "další stanici", tj. ke stanici uzavřené pro veřejnost (Manzoni), předcházející stanici Vittorio Emanuele, zatímco řidič tuto zprávu pochopil tak, že pokyn znamená přesun na další otevřenou stanici, tj. na stanici Vittorio Emanuele.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2006 Rome Metro crash na anglické Wikipedii.

  1. a b Rai News: le ultime notizie in tempo reale. www.rainews.it [online]. [cit. 2021-08-03]. Dostupné online. (italian) 
  2. Metr�, lo schianto per un equivoco Errore di comunicazione, nessun guasto - cronaca - Repubblica.it. www.repubblica.it [online]. [cit. 2021-08-03]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]