Nanumea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nanumea
Nanumea, NASA
Nanumea, NASA
Nanumea
Nanumea
StátTuvaluTuvalu Tuvalu
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nanumea je severozápadním ostrovem polynéského státu Tuvalu, skupiny devíti korálových atolů a ostrovů rozprostřených na území čtyř set mil Tichého oceánu. Má tropické zemědělství a velkou úlohu má i rybolov.

Bližší popis[editovat | editovat zdroj]

Leží na jih od rovníku a na západ od mezinárodní datové hranice. Leží podél hranice takzvaného Polynéského trojúhelníku, na jih od Gilbertových ostrovů které jazykem i kulturou patří mezi Mikronéské. Nanumea je klasický atol - skupina několika nízkých ostrůvků ležících na korálovém útesovém šelfu obklopující lagunu. Přibližně dvanáct kilometrů dlouhý a dva a půl kilometru široký atol s rozlohou suché země okolo 3,9 čtverečního kilometru. V roce 2002 s 664 obyvateli žijícími zejména v hlavní vesnici na severozápadním konci největšího z pěti ostrůvků tvořících atol - vlastní Nanumeamě. Jsou zde rozptýlená jednotlivá stavení napříč lagunou.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Dva největší ostrůvky, tvořící 90% suché půdy rozlohy atolu jsou Nanumea a Lakena. Ostrovy tvořící atol Nanumea:

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Nanumeané jsou Polynésané. Nanumeanský dialekt tuvalštiny je blízce příbuzný s ostatními západo-polynéskými jazyky včetně tokelauštiny, samojštiny a jazyky polynéských ostrovů odlehlých. Ačkoliv osm tuvalských komunit má výrazný přízvuk a některá slova odlišná, dialekty tuvalštiny jsou Tuvalanům vzájemně srozumitelné s výjimkou jazyka atolu Nui jehož obyvatelé mluví dialektem gilbertských jazyků (s výjimkou malých dětí, většinou tuvalanů z Nui, které také mluví tuvalštinou). S těmito výjimkami je tuvalština na Tuvalu obecně srozumitelná a používaná.

Angličtina je dalším používaným jazykem, zejména v tuvalském hlavním městě a je též jedním z oficiálních jazyků ústřední vlády.

Poštovní známky[editovat | editovat zdroj]

Jedním z nezanedbatelných zdrojů tuvalské ekonomiky je příjem z vývozu poštovních známek na filatelistické trhy. Platily zde jednak známky Tuvalu a také zdejší známky s označením NANUMEA - TUVALU.[1]

Další zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy byly prvními obyvateli dvě ženy jménem Pai a Vau. Poté na ostrov přišel Tefolaha a převzal moc nad ostrovem. Nanumeané slaví křesťanský svátek zvaný Pati což jsou první písmena fráze „den Tefalohy a Ježíše“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HLINKA, Bohuslav; MUCHA, Ludvík. Filatelistický atlas, 3.vydání. Praha: GKP, 1986. Kapitola Nanumea, s. 208. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]