Nanumea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nanumea
Nanumea, NASA
Nanumea, NASA
Nanumea
Nanumea
StátTuvaluTuvalu Tuvalu
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nanumea je severozápadním ostrovem polynéského státu Tuvalu, skupiny devíti korálových atolů a ostrovů rozprostřených na území čtyř set mil Tichého oceánu. Má tropické zemědělství a velkou úlohu má i rybolov.

Bližší popis[editovat | editovat zdroj]

Leží na jih od rovníku a na západ od mezinárodní datové hranice. Leží podél hranice takzvaného Polynéského trojúhelníku, na jih od Gilbertových ostrovů které jazykem i kulturou patří mezi Mikronéské. Nanumea je klasický atol - skupina několika nízkých ostrůvků ležících na korálovém útesovém šelfu obklopující lagunu. Přibližně dvanáct kilometrů dlouhý a dva a půl kilometru široký atol s rozlohou suché země okolo 3,9 čtverečního kilometru. V roce 2002 s 664 obyvateli žijícími zejména v hlavní vesnici na severozápadním konci největšího z pěti ostrůvků tvořících atol - vlastní Nanumeamě. Jsou zde rozptýlená jednotlivá stavení napříč lagunou.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Dva největší ostrůvky, tvořící 90% suché půdy rozlohy atolu jsou Nanumea a Lakena. Ostrovy tvořící atol Nanumea:

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Nanumeané jsou Polynésané. Nanumeanský dialekt tuvalštiny je blízce příbuzný s ostatními západo-polynéskými jazyky včetně tokelauštiny, samojštiny a jazyky polynéských ostrovů odlehlých. Ačkoliv osm tuvalských komunit má výrazný přízvuk a některá slova odlišná, dialekty tuvalštiny jsou Tuvalanům vzájemně srozumitelné s výjimkou jazyka atolu Nui jehož obyvatelé mluví dialektem gilbertských jazyků (s výjimkou malých dětí, většinou tuvalanů z Nui, které také mluví tuvalštinou). S těmito výjimkami je tuvalština na Tuvalu obecně srozumitelná a používaná.

Angličtina je dalším používaným jazykem, zejména v tuvalském hlavním městě a je též jedním z oficiálních jazyků ústřední vlády.

Poštovní známky[editovat | editovat zdroj]

Jedním z nezanedbatelných zdrojů tuvalské ekonomiky je příjem z vývozu poštovních známek na filatelistické trhy. Platily zde jednak známky Tuvalu a také zdejší známky s označením NANUMEA - TUVALU.[1]

Další zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy byly prvními obyvateli dvě ženy jménem Pai a Vau. Poté na ostrov přišel Tefolaha a převzal moc nad ostrovem. Nanumeané slaví křesťanský svátek zvaný Pati což jsou první písmena fráze „den Tefalohy a Ježíše“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HLINKA, Bohuslav; MUCHA, Ludvík. Filatelistický atlas, 3.vydání. Praha: GKP, 1986. Kapitola Nanumea, s. 208. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]