Nadpojištění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nadpojištění je stav, kdy je předmět pojištěn na vyšší částku, než je jeho vlastní hodnota.

V případě pojistné události pak lze pojistné plnění (tedy náhradu od pojišťovny) stanovit nejvýše rovnu škodě, tedy skutečné (reálné) hodnotě pojišťovaného předmětu, a to bez ohledu na míru přeplácení pojistného.

Pojistná smlouva[editovat | editovat zdroj]

Předmět nelze pojistit na vyšší částku, než je jeho hodnota.[1]

Předcházení nadpojištění a přeplácení[editovat | editovat zdroj]

Je-li předmět pojištěn na příliš vysokou částku, převyšující hodnotu předmětu, platí pojistník zbytečně příliš vysoké pojištění, protože případná škoda, tudíž i pojistné plnění, může být rovna nejvýše skutečné hodnotě.[2] Nadpojištění by bylo nehospodárné: Šlo by o plýtvání.

Příklad nadpojištění[editovat | editovat zdroj]

Příkladem je pojištění automobilu, jenž postupem času ztrácí svou hodnotu: Pak je zbytečné platit stejnou pojistku, s neusále stejným pojistným jako při jeho pořízení. Naopak, pojistné je třeba průběžně upravovat.[3]

Pojistný podvod[editovat | editovat zdroj]

Při nadpojištění se tedy nesmí pojišťovně hlásit pojistná událost s hypotetickým pojistným plněním podle placeného pojistného, ale opravdu jen podle smlouvy a podle skutečné škody, jinak by šlo o trestný čin pojistného podvodu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JERMÁŘ, Petr. Orientujte se v pojištění 1. Banky.cz [online]. 2013-12-10 [cit. 2014-09-18]. Dostupné online. ISSN 2464-4579. 
  2. ŠEDIVÁ, Štěpánka. Pojištění nemovitosti: jste pojištění, nebo jen platíte pojišťovně příspěvky?. Peníze.cz [online]. 2011-09-26 [cit. 2012-09-18]. Dostupné online. ISSN 1213-2217. 
  3. KOKEŠ, Jaroslav. Základní pojmy: podpojištění, přepojištění a ceny [online]. Rudná: 4stones, 2010-05-06 [cit. 2012-10-11]. Kapitola Přepojištění. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]