Nachal Tavor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o vodním toku Nachal Tavor v Izraeli. O hoře Har Tavor v Izraeli pojednává článek Tábor (hora).
Nachal Tavor
Nachal Tavor - pohled k východu
Nachal Tavor - pohled k východu
Základní informace
Délka toku 30 km
Světadíl Asie
Pramen
Ústí
Protéká
Izrael
Úmoří, povodí
Jordán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nachal Tavor (hebrejsky: נחל תבור, arabsky: Vádí al-Bira) je vádí o délce cca 30 kilometrů a přírodní rezervace v Izraeli.

Trasa toku[editovat | editovat zdroj]

Začíná v kopcovité krajině pohoří Harej Nacrat poblíž města Nazaret Ilit v aglomeraci Nazaretu v Dolní Galileji. Spadá pak prudce k jihu, do Jizre'elského údolí, respektive do jeho severovýchodní části, jež se nazývá údolí Bik'at Ksulot, do kterého vstupuje poblíž města Iksal. Směřuje pak k jihovýchodu rovinatou a zemědělsky využívanou krajinou, přičemž z jihu míjí horu Har Tavor (neboli Tábor). Pokračuje dál jihovýchodním nebo východním směrem a postupně se zařezává do okolního terénu a vytváří údolí, které míjí řídce osídlený region planin Ramot Isachar a Ramat Sirin a rychle klesá do příkopové propadliny podél řeky Jordán, do níž ústí jižně od vesnice Gešer.[1] Ústí Nachal Tavor do Jordánu je považováno za hranici Bejtše'anského údolí, které začíná jižně odtud.[2]

Arabský název toku je odvozen od arabské vesnice al-Bira, jež poblíž něj stávala do roku 1948. Dolní tok je zahrnut do přírodní rezervace Nachal Tavor vyhlášené roku 1974. Podél koryta se nacházejí četné prameny (Ejn Recheš, Ejn Ze'ev a Ejn Šachal) a některé stavební pozůstatky, které dokládají, že v minulosti šlo o významnou dopravní spojnici.[1] Například pahorek Tel Recheš. Díky pramenům se na dolním toku z Nachal Tavor stává vodoteč s celoročním průtokem.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

levostranné

pravostranné

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b נחל תבור [online]. bet-alon.co.il [cit. 2010-10-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-14. (hebrejsky) 
  2. עמק בית שאן [online]. bet-alon.co.il [cit. 2010-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-14. (hebrejsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]