Přeskočit na obsah

NGC 444

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
NGC 444
NGC 444 snímek z SDSS von der Galaxie NGC 444
NGC 444[2] snímek z SDSS von der Galaxie NGC 444
Pozorovací údaje
(Ekvinokcium J2000,0)
Typspirální galaxie
TřídaSd[3]
ObjevitelWilliam Parsons
Datum objevu26. října 1854
Rektascenze01h 15m 49,60s[3]
Deklinace+31°04′48,9″
SouhvězdíRyby (lat. Pisces)
Zdánlivá magnituda (V)14,2[4]
Úhlová velikost1,9′ × 0,4′[4]
Vzdálenost223 M[3] ly
Plošná jasnost13,8[4]
Poziční úhel157°[4]
Rudý posuv0,016141 ± 0,000017[3]
Kupa galaxiíNGC 452-Gruppe
LGG 18
Označení v katalozích
New General CatalogueNGC 444
Uppsala General CatalogueUGC 810
Principal Galaxies CataloguePGC 4561
Jiná označeníNGC 444, IC 1658, PGC 4561, UGC 810 , MCG +05-04-007, GC 251, CGCG 502-015 , 2MASX J01154958+3104488, GALEXASC J011549.67+310451.2 • KPG 28A
(V) – měření provedena ve viditelném světle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

NGC 444 je spirální galaxie v souhvězdí Ryb. Její zdánlivá jasnost je 14,2m a úhlová velikost 1,9′ × 0,4′.[4] Je vzdálená 223 milionů světelných let, průměr má 125 000 světelných let. Galaxie tvoří gravitačně vázaný pár s galaxií NGC 452 a je členem skupiny galaxií LGG 18.

Galaxii objevil 26. října 1854 Ir R. J. Mitchell, asistent Williama Parsonse. Podle pozdějšího nezávislého pozorování Stéphana Javellea ze 17. října 1903 byla galaxie katalogizována v katalogu IC, doplňku kalatalogu NGC, jako IC 1658.[5]


pár galaxií NGC 444 s NGC 452 (SDSS)


  1. Aladin Lite
  2. Aladin Lite
  3. 1 2 3 4 NASA/IPAC Extragalactic Database: Results for NGC 444 [online]. [cit. 2019-11-28]. Dostupné online. (anglicky)
  4. 1 2 3 4 5 FROMMERT, Hartmut. Revised NGC Data for NGC 444 [online]. SEDS.org [cit. 2019-11-28]. Dostupné online. (anglicky)
  5. SELIGMAN, Courtney. Celestial Atlas: NGC 444 [online]. [cit. 2019-11-28]. Dostupné online. (anglicky)


Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Obrázky, zvuky či videa k tématu NGC 444 na Wikimedia Commons
  • NASA/IPAC Extragalactic Database: Results for NGC 444 [online]. [cit. 2019-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  • FROMMERT, Hartmut. Revised NGC Data for NGC 444 [online]. SEDS.org [cit. 2019-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  • SIMBAD Astronomical Database: Results for NGC 444 [online]. [cit. 2019-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  • SELIGMAN, Courtney. Celestial Atlas: NGC 444 [online]. [cit. 2019-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Katalog NGC 444 [online]. [cit. 2019-11-28]. Dostupné online.