Muškařská šňůra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Muškařská šňůra dopravuje lehkou muškařskou nástrahu – umělou mušku do místa lovu. Je pouze jakýmsi dopravním prostředkem na jehož konec se připevňuje nejčastěji návazec z rybářského vlasce na který je pomocí rybářských uzlů přivázána muška. Její použití je určeno výhradně k muškaření s muškařským prutem a muškařským navijákem, pro jiné způsoby lovu ryb není vhodná, došlo by k jejímu poškození. Muškařská šňůra se skládá z několika částí, jejichž struktura a materiály významně ovlivňují její vlastnosti. Základním materiálem pro výrobu muškařských šňůr jsou PVC nebo polyurethan. Kdysi se muškařské šňůry vyráběly z přírodních materiálů(hedvábí) splétáním a jejich následnou impregnací vosky, někteří výrobci se k těmto šňůrám opět vracejí.

Označování muškařské šňůry[editovat | editovat zdroj]

V souladu s Mezinárodním sdružením výrobců rybářských potřeb AFTMA ( American Fishing Tackle Manufacturers Association ) se šňůry označují znakem profilu (DT,WF atd.), číslem hmotnostní kategorie (5, 6 atd.) a znakem vlastností chování ve vodě (F, L atd.). Příklad označení dle AFTMA: DT 5 F – vysvětleno dále.

Části muškařské šňůry[editovat | editovat zdroj]

Jádro muškařské šňůry
Jádro muškařské šňůry zajišťuje její lineární pevnost a je limitující pro celkovou nosnost. Je tvořeno z umělých vláken, nejčastěji z nylonu, nebo dakronu. Podle počtu vláken se dělí na monofilní (jednovláknové) nebo splétané.
Obal jádra
Podle hustoty materiálu, který se upravuje přimícháním látek (wolfram, skleněné kuličky) určuje plovací schopnosti muškařské šňůry - plovoucí, intermediální a potápivá.
Povrch
Obyčejné šňůry nemají žádný, kvalitnější mají povrch rozdílný od obalu, což prodlužuje jejich životnost a ovlivňuje tření při průchodu očky muškařského prutu a vodoodpudivost.

Profily muškařských šňůr[editovat | editovat zdroj]

DT - dvojitě ujímaná
z anglického double taper - těžiště šňůry je uprostřed, šňůra se stejnosměrně sužuje k oběma koncům. Tento typ je vhodný pro lov na krátkou vzdálenost a pro jemnou prezentaci umělých mušek. Lze používat oba konce.
WF - jednoduše ujímaná
z anglického weight forward - těžiště je výrazně posunuto k přední části, výsledkem je kyjovitý profil soustřeďující kinetickou energii a táhnoucí zbytek vyhazované šňůry. K lovu se používá přední kyjovitá část, druhá je vždy směrem k navijáku.
L - paralelní
z anglického linear - šňůra má ve všech místech stejný průměr, těžiště je rozloženo.
SH - střelná hlava
z anglického shooting head - jedná se o speciální typ profilem podobný typu WF s tím rozdílem, že kyjovitá část břicho šňůry (z angl. belly) je mnohem kratší a odpovídá šňůře o několik AFTMA vyšší, tenká zadní část running odpovídá typu L.

Hmotnostní kategorie[editovat | editovat zdroj]

Označuje se číslem od 1 do 12 stanovujícím hmotnost 10 yardů = 9,14 m šňůry.
Hmotnostní kategorie /č./ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Hmotnost 9,14 m /g/ 3,9 5,2 6,5 7,8 9,1 10,4 12 13,6 15,6 18,2 21,4 24,6
Průměr šňůry /mm/ 0,5 0,65 0,75 0,95 1,0 1.15 1,25 1,4 1,5 1,65 1,75 1,9

Aby byla šňůra dobře vyvážená s muškařským prutem, má byt číslo hmotností kategorie AFTMA stejné. Pro chytání na menší vzdálenosti je však výhodné o jeden stupeň vyšší číslo hmotnostní kategorie šňůry než prutu.

Vlastnosti chování ve vodě[editovat | editovat zdroj]

F - plovoucí (Floating Line)

S - potápějící se (Sinking Line) SF- potápějící se (Sinking-floating Line) I - neutrální – pomalu a mírně se potápí (Intermediate Line)/dt>

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]