Mrtví ptáci (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mrtví ptáci (Dead Birds)
Původní název Dead Birds
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk Angličtina
Délka 84 min.
Žánry etnografický
dokumentární
Režie Robert Gardner
Výroba a distribuce
Premiéra 1964
Distribuce

USA USA

Nizozemsko Holandsko
Ocenění National Film Registry (1998)
Mrtví ptáci (Dead Birds) na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dead Birds je dokumentární a etnografický film Roberta Gardnera z roku 1964. Předmětem filmu je kmen Dani, žijící na Nové Guineji. Film zkoumá především funkci války v Danijské společnosti. Téma filmu zčásti souviselo s probíhající vietnamskou válkou a tím podmíněným zájmem o zkoumání tohoto fenoménu ve společenských vědách.

Film vznikl během expedice organizované Harvardem a institucí Peabody Museum of Archaeology and Ethnology, jejíž cílem bylo studium novoguinejské centrální vysočiny, která byla v té době jedním z posledních míst planety, kam západní civilizace dosud nepronikla. Samotný film vznikl na ostrově Irian.

Název dokumentu vychází z Danijské pověsti, která vypráví o velkém závodu mezi hadem a ptákem, který měl rozhodnout o osudu lidí. Pokud by vyhrál had, mohl člověk převlékat kůže a žít věčně. Jelikož ale zvítězil pták, musejí lidé umírat stejně jako ptáci.

Děj se zaměřuje především na dva muže z kmene Dani. Weyak je bojovník, který ve dne sedí v koši na vysokém sloupu a střeží hranici mezi územím svého a sousedního kmene (v noci kmen nikdo nemůže napadnout, protože se všichni bojí duchů). Naopak Pua je mladý chlapec, kterého Gardner popisuje jako slabého a neobratného.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Přestože Gardner neměl formální filmové vzdělání, je tento film působivě natočen a sestříhán. Kritizována tedy nebyla ani tak jeho umělecká stránka, nýbrž autenticita jeho sdělení. Když některá z filmovaných postav promluví, nejsou použity titulky a jedinou informací tak je autorův komentář. Navíc i když některá z postav promluví, nemusí se jednat o autentickou promluvu. To co publikum považuje za hlas Weyaka, je ve skutečnosti později nahraný Karl Heider, promlouvající Danijsky. Navíc sám Gardner danijsky neuměl a proto interpretoval informace, které mu byly přeloženy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dead Birds (1965 film) na anglické Wikipedii.